Rabia işaretiyle Arap dünyasına umut oldu

Giriş Tarihi: 19.8.2013

Erdoğan'ın, Mısır'daki darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen "Rabia" işaretini yaparken çekilmiş fotoğrafları Arap basınında manşetlere taşındı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Bursa'da Mısır'daki darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen "Rabia" işareti ile yaptığı konuşma Arap basınında geniş yankı buldu. Ürdün'deki Sebil ve el- Gad, Suudi Arabistan'daki El-Vatan, Mısır'da Eş-Şuruk, El-Yevm, El-Ehram gazetelerinin yanı sıra Lübnan'daki Sefir, Tunus'taki El-Ahbariyye, gazeteleri Erdoğan'ın elini kaldırarak, 4 parmağıyla "Rabia işareti" yaptığı fotoğraflara ilk sayfalarında yer verdi. Attıkları gol sonrası "Rabia" işareti yaparak Mısır'daki katliama tepkilerini gösteren Türk futbolculara da geniş yer veren Arap gazeteleri İstanbul'daki Eminönü Meydanı'nda düzenlenen Mısır'da darbecilerin demokrasi taraftarlarına katliamını protestostolarını da ilk sayfalarından okuyucularına duyurdu. Bursa'da Erdoğan'ın "Rabia işareti" yapması üzerine Fenerbahçeli Emre Belözoğlu ve Çaykur Rizespor'lu Sercan Kaya da attıkları gol sonrası "Rabia işareti" yaparak tepkilerini göstermişti.

EYLEMLERİN SEMBOLÜ

Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik gerçekleştirilen 3 bin 533 kişinin ölmesine, 11 bin 520 kişinin yaralanmasına neden olan katliama karşı Türkiye genelindeki protestolar sürdü. Eylemlerin öne çıkan ortak sembolü ise Rabia işareti oldu.
İstanbul: Saraçhane Parkı, Eminönü ve Beyoğlu'nda yapılan gösterilerde Mısır'daki katliam kınandı. Saraçhane Parkının girişine üzerinde Mısır'daki katliamda öldürülen bazı kişilerin fotoğraflarının yer aldığı "Ya Müntakim Allah, bizi intikamına memur et. Şehitler borcunu ödedi sıra bizde ümmet" yazan pankart asılırken, protestocular "Rabia işareti" olan dev poster açtı. Saraçhane Parkı'nda bir araya gelen grup topluca akşam namazı kıldı.
Ankara: Hacı Bayram Camisi'nde, sabah namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı. Namaz sonrası "Rabia" işareti yapan grup, sloganlar attı.
Konya: Müslüman Kardeşler ile Dayanışma İnisiyatifi'nin öncülüğünde Hz. Ömer Caminde yapılan gösteride Rahmet Tiyatro Grubu katliamı canlandırdı.
Mardin: Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve Mardin Mısır Direnişi Dayanışma Platformu tarafından Fuat Yağcı Camisi'nde program düzenlendi. Kürtçe ve Türkçe ilahi, ezgi ve şiirlerin okunduğu program 3 gün boyunca tekrarlanacak.
Diyarbakır: 57 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Diyarbakır-Mısır Kardeşlik İnisiyatifi tarafından Dağkapı Meydanı'nda yapılan etkinlikte katliamda ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. .
Adana: Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlediği "Zulme ve Diktatörlüğe Lanet, Mısır İslami Direnişine Destek Mitingi"nde Mısır, Suriye ve Filistin'de ölen çocukları temsilen sahneye çıkan çocuklar, dar ağacına asılmış Sisi kuklasını idam etti.
Gümüşhane: Merkez Kemaliye Camisi önünde toplanan Gümüşhane Platformu üyeleri, İsrail, ABD ve General Sisi aleyhine slogan atarak yürüdü Van ve Tokat'ta da protesto gösterisi yapıldı.

ÇİFT ANLAMLI
Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndan başlayan ve tüm dünyaya yayılan "Rabia işareti"nin Mısır'da da "Darbeye Karşı Koalisyon" tarafından tüm gösterilerde öncelikli sembol olarak kullanılması istendi. Endenozya'dan Almanya'ya kadar Mısır'a destek gösterilerinde kullanılan "Rabia işareti", Mısır'da darbe karşıtları tarafından önce Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda yapıldı. "Rabia işareti"ni ilk yapanlar anlamını şöyle açıklamıştı: "Meydanın adı olan 'Rabia' Arapçada 'dördüncü, dört' demektir. Bu meydanın adına vurgu yapmak için bu işareti yapıyoruz. Muhammed Mursi, Mısır'da Nasır, Sedat ve Mübarek'ten sonra dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Onu da hatırlamış oluyoruz. Tahrir Meydanı'nda darbeye destek vermek için toplananlar zafer işareti yapıyor. Biz onlarla bir olamayız. Onlardan ayrılmak için bu işareti yaygınlaştırıyoruz."

ZİRVE ERTELENDİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün saat 14.00'te Tarabya Köşkü'nde yapılması planlanan görüşmesi gerçekleşmedi. Görüşmenin, perşembe günü Ankara'da yapılacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rabia işaretiyle Arap dünyasına umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN