Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye başkanına hapis cezası

Giriş Tarihi: 21.8.2013 17:18 Güncelleme Tarihi: 21.8.2013 18:32

Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, 10 Ağustos 2012 tarihinde Yüksekova'da bir teröristin cenaze törenine katılması nedeniyle açılan davada, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yüksekova 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Fadıl Bedirhanoğlu hakkında 2911 sayılı yasanın 28/1 maddesi gereğince 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılması kararını verdi.

Bedirhanoğlu, kararla ilgili yaptığı açıklamada, o gün BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ile ilçede örgüt üyesinin cenaze törenine katıldığı için mahkeme tarafından 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırıldığını ifade etti.

Cenaze törenine katılmanın suç sayılmasını eleştiren Bedirhanoğlu, bir belediye başkanının kendi seçim bölgesindeki böyle bir törene katılmasının yadırganmaması gerektiğini savunarak, şöyle konuştu:

"Biz hiçbir zaman bunu kabul etmeyeceğiz. Cenaze töreninde herhangi bir olumsuzluk yaşanmamasına, herhangi bir yasak duyuru yapılmamasına rağmen, sadece törene katılmamızdan dolayı, sadece orada bulunmamızdan dolayı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmamız Türkiye'deki yasaların ne kadar realitelere uygun, ne kadar toplumsal sıkıntıları gideren bir yapıda olduğu göz önüne seriliyor. Biz bunu Yargıtay'a göndereceğiz. İnanıyoruz ki bu suç olmayan bir faaliyetten dolayı aldığımız ceza, Yargıtay tarafından iptal edilecek ve bu dava düşecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye başkanına hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN