Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ziyaretin amacı barışa katkı'

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Dört günlük Irak ziyaretine başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaret için "Ziyaretimizin amacı Türkiye-Irak ilişkilerinin siyasi ve ekonomik konular başta olmak üzere her alanda önünü açmak, rahatlatmak ve gelişmesine katkıda bulunmaktır" dedi. Kılıçdaroğlu, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:
BARIŞ VE İSTİKRARA KATKI: "Irak politikamız, içişlerine karışmadan karşılıklı saygı, ortak tarih, kültür ve çıkarlarımıza uygun olarak, etkin işbirliği ilkelerine dayanmaktadır. Irak, ticari ve ekonomik açıdan da Türkiye için önemli bir ülkedir. Orada çalışan iş adamlarımızın sorunlarının çözümüne yardımcı olmak ve onlar için yeni imkanlar açmak, ziyaretimizin önde gelen hedeflerinden. İkili ilişkilerimizi daha sağlıklı bir konuma getirmek, bölgede barış ve istikrara katkıda bulunmak istiyoruz.
TAKDİRİ İLAHİ: "Dışişleri Bakanlığından güvenlik uyarısı geldi. Bazı köşe yazarlarından da 'helallik istiyorum' açıklamaları var. Siz de helallik istiyor musunuz?" sorusuna) Takdir-i ilahiye ne söylenebilir? Ben güven içinde gidip döneceğimize inanıyorum.

DEVLET KONUKEVİNDE KALIYOR

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti Vilayetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Turhan Müftü ve Irak Kanun Bakanı Hasan al-Shammari karşıladı. Kılıçdaroğlu, Müftü ile gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Biz Türkiye'nin sıcak yüzünü Irak'a göstermek istiyoruz, bunun için geldik" dedi. Müftü de Iraklı bir gazetecinin "Bu ziyaret Irak ile Türkiye arasındaki ilişkileri düzeltmek için mi oluşturuldu?" şeklindeki sorusu üzerine Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunu söyledi ve "İlişkiler inşallah düzelecektir" dedi. Kılıçdaroğlu, silahlı korumalar eşliğinde konvoy halinde havalimanından ayrıldı. Konvoy, yol boyunca sık sık arama noktalarından geçerken, üst düzey güvenlik önlemleri dikkati çekti. Kılıçdaroğlu devlet konukevinde, beraberindeki heyet ise "yeşil bölge" diye adlandırılan güvenlikli alandaki El Reşit Oteli'nde kalıyor. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ziyaretin amacı barışa katkı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN