Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komadan İsveçce konuşarak çıktı

Giriş Tarihi: 22.8.2013 12:06

Komaya girdikten sonra anadili İngilizceyi unutarak İsveçce konuşmaya başlayan Michael Boatwirght, İsveç’e 30 yıldır görmediği kız arkadaşının yanına gittti.

ABD'li Michael Boatwright, bir sabah gözlerini hastanede açtı. Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan ve İngilizce konuşamayan Boatwright, İsveçceyi anadili gibi konuşmaya başladı.

61 yaşındaki eski denizci, 20 yıl önce kısa bir dönem İsveç'te yaşamış ancak dili hiçbir zaman öğrenememiş. ABD'de mutlu olmadığını belirten Boatwright, anılarını hatırlamak ve 30 yıldır görmediği kızarkadaşıyla görüşmek için Gothenburg'a gitti. Boatwright'ı havaalanında eski kız arkadaşı karşıladı.

Doktorların teşhisi 61 yaşındaki adamın "çözülmeli amnezi" olarak bilinen bir çeşit hafıza kaybı geçirdiği yönünde. ABD'li adamın İngilizceyi unutup, sadece İsveççe konuşabilmesini ise hayatının en güzel yıllarını İsveç'te geçirmiş olmasına bağlıyorlar.

İsveç'e yeni bir hayat kurmak için giden Boatwright, Şubat ayında Kaliforniya'da bir otel odasında bilinci kapalı bir şekilde bulunmuştu. Boatwright'ın 15 yıl boyunca Çin ve Japonya'da 15 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptığı da biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komadan İsveçce konuşarak çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN