Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Telekulak' iddiası Meclis'te

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, stadyum ve hakemlerin odalarına kadar uzandığı ileri sürülen 'telekulak' iddiasını Meclis'e taşıdı. Seçer, yasa dışı dinleme ve izlemelerin artık vahim bir boyuta ulaştığını öne sürdü.

Giriş Tarihi: 22.8.2013 14:22 Güncelleme Tarihi: 22.8.2013 14:26
CHP'li Seçer, Temsilciler Kurulu Başkanı Fatih Tafer'in 'Süper Lig maçlarının oynandığı 3 statta temsilcilerimiz kontrolleri yaparken gizli kamera buldu' sözlerini TBMM gündemine taşıdı. Seçer, spor camiasında tedirginliğe neden olan ve 'hangi statlarda kayıt yapıldı' sorusunu da beraberinde getiren bu iddiayı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi haline getirdi. Seçer, teknoloji ve iletişimdeki gelişmelere paralel olarak elektronik cihazlarla yapılan dinlemelerin artık sıradan bir hal aldığını ve internet üzerinden her türlü yasa dışı dinleme ve kayıt yapan 'böcek' adı verilen aletlerin ve programların olduğunu vurgularken, 'Asıl üzerinde durulması gereken mahkeme kararı olmadan, yani yasa dışı yollarla elde edilen kayıtlar ve bunların kullanılmasıdır' uyarısında bulundu.

Son yıllarda artan bu tür olayları örnek olarak gösteren Seçer, şöyle devam etti:

"Daha birkaç gün önce partimizin Maltepe ilçe örgütünde milletvekillerinin de katıldığı bir toplantıda, sandalyelerden birinin altından 'böcek' çıktı. Mimarlar Odası'nın toplantı salonunda 50 saat süreyle kayıt yapabilme kapasitesine sahip, 20-30 metre uzaklıktaki bir alıcıya sinyal gönderebilen 'böcekler' ortaya çıktı. Genel seçimden önce 'böcekler' ve marifetleri birer birer ortalığa saçıldı. Bu ülkede telefonların dinlenmesine, milletvekillerinin fişlenmesi konularına hiç girmiyorum. Çünkü bu ülkede vatandaşın hakkını koruyacak savcılar, yargıçlar dahi dinleniyor, izleniyor. Bütün bunlar Başbakan'ın Genel Başkanımıza 'artık mercek altındasın, adım adım aldığın nefes denetim altındadır' sözlerinden bağımsız düşünülebilir mi? Ülkeyi yöneten AK Parti'nin kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman olarak gören paranoyasından bağımsız düşünülebilir mi? Elbette ki bu soruların tek cevabı vardır. Çağdaş, demokrasinin işlediği bir ülkede dinleme ve izleme benzeri olayların sorumluları anında istifa eder, ancak Türkiye'de tam aksine bundan kendine vazife çıkaranlar var.'

Soru önergesine konu olan olayın vahim olduğunu kaydeden Seçer, 'Geçen hafta üniversitelileri ve taraftarları tehdit edenler bu vahim iddialar karşısında susmayı tercih ediyor. Stadyuma, hakemlerin odasına neden kamera ya da kayıt cihazı koyulur? Bu stadyumlar hangileridir?

Stadyumların arasında Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadı var mıdır? Aklımıza gelen cevaplar var ama bunun cevabını bakanlığın vermesi gerekir' diye konuştu.

CHP'li Seçer'in, temmuz ayı içerisinde Merkez Hakem Kurulu'nun Sapanca'da düzenlediği 2013-2014 hakem seminerinde Temsilciler Kurulu Başkanı Fatih Tanfer'in 'telekulak' iddiası üzerine Bakan Kılıç'a sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

"Sayın Tanfer'in sözünü ettiği iddia doğru mudur? Doğru ise sözü edilen stadyumlar hangileridir? Sözü edilen cihazları kim ya da kimler yerleştirmiştir? Son beş yılda Türkiye'deki stadyumlarda, hakem odalarında ya da ilgili veya adı anılmayan başka bir yerde sözü edilen kayıt-dinleme özelliği olan cihaz ya da cihazlar bulunmuş mudur? Hangi takımların maçı oynanmadan önce sözü edilen dinleme ve kayıt cihazı bulunmuştur? Anılan karşılaşmaların TFF adına görev yapan temsilcileri, tuttukları raporu bağlı başkanlığa, TFF'de bu statların yerleştiği ilgili ilin ya da ilçenin spor cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmuşlar mıdır? Bulunmuşlar ise olayların akıbeti ne olmuştur? Bulunmamışlar ise sözü edilen sorumlular hakkında olayın basına yansımasının ardından hangi işlem ya da işlemler uygulanmıştır?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Telekulak' iddiası Meclis'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN