Bağış: Suriye'deki katliamdan herkes mesul

Başmüzakereci Egemen Bağış, Şam'daki kimyasal silah saldırısıyla ilgili ülkede bir süredir devam eden katliama ses çıkarmayan herkesin mesuliyeti olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 23.8.2013 21:20
TRT Türk televizyonunda bir programda konuşan Bağış, Suriye'nin başkenti Şam'da kimyasal silah kullanıldığı yönündeki haberleri değerlendirdi.

Aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu yüzlerce kişinin can verdiğine vurgu yapan Bağış, ortaya çıkan tablonun insanlıkla bağdaşmadığını dile getirdi. Bağış, bugün dünyada bu katliamın kimin yaptığı konusunda tahmin yürütülmeye çalışıldığını söyleyerek böyle bir vahşetin yaşanabileceği konusundaki ihtimallerin aslında çok daha önce dile getirildiğini ifade etti. Bağış, söz konusu katliamın bilançosunun, kimin tarafından yapıldığından daha önemli olduğunun altını çizerek, "Kim kullandıysa değil Müslüman, insan bile olamaz" diye konuştu.

"Kimse şu mu yaptı bu mu yaptı demesin, aslında herkesin mesuliyeti var"

Bakan Bağış, bugün Suriye'de gelinen noktaya da bir anda varılmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Kimse şu mu yaptı bu mu yaptı demesin, aslında herkesin mesuliyeti var. Bugüne kadar bu vahşeti yıllardır durdurmayan, Suriye'deki eli kanlı diktatörün vahşetine dur demeyen herkesin mesuliyeti vardır. Katliamlara başladıktan sonra Esed'le kucaklaşan Esed'le konuşan, işbirliği yapmaya çalışan ya da buna sessiz kalan herkesin mesuliyeti vardır"

Bağış, ülkede yaşanan son durumdan sonra vicdanı en rahat ülkenin Türkiye olduğunu belirterek Türkiye'nin bu noktada ilkeli bir duruş sergilediğini ifade etti. "Suriye'de 3 yıldır yaşananlara sessiz kalanların, bugün bunu araştırmaları bir komedi" diyen Bağış, Birleşmiş Milletlerin (BM), konuyla ilgili üstüne düşeni yapmamasını eleştirdi.

"Demokrasi münafıklığı"

Bağış, kimyasal silah kullanımının "kırmızı çizgi" olduğuna işaret ederek, Suriye muhalefetinin de BM'nin kimyasal silahları denetleme grubunun bölgede güvenliği temin edecekleri yönündeki açıklamalarını vurguladı. BM'nin dünyanın güvenliğini sağlama konusunda gerekeni yapmadığına dikkati çeken Bağış, kimyasal silahların kim tarafından kullanıldığının ivedilikle tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin hem Mısır hem de Suriye'de sergilediği tutumu "demokrasi münafıklığı" olarak niteleyen Bağış, Türkiye olarak gerek BM'nin gerekse AB'nin üstüne düşeni yapması noktasında bir takım girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Bu girişimler neticesinde İrlanda, İtalya, Macaristan, Lüksemburg ve Letonya dışişleri bakanlarıyla bir araya gelindiğini kaydeden Bağış, görüşmelerde AB ve BM'nin Mısır ve Suriye'de daha aktif olması gerektiğiyle ilgili mesajlar verdildiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağış: Suriye'deki katliamdan herkes mesul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN