Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İHH'dan Şam yönetimine çağrı

Giriş Tarihi: 24.8.2013 12:13

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Şam'daki kimyasal silah saldırısına ilişkin, "Şam, Şam'dan geçişe izin versin, bütün dünyanın istediği uluslararası örgütleri muhaliflerin olduğu yerlere götürüp, oradan bütün örnekleri alma imkanını sunalım" dedi.

Yıldırım, Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan İHH Güneydoğu istişare toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Esed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta banliyösüne kimyasal silahlarla düzenlediği saldırının incelenmesi için, saldırıdan etkilenenleri ve kıyafetlerinden bir parça ile toprak getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Rusya'nın, Guta bölgesinde kimyasal silahın kullanılıp kullanılmadığı ve kim tarafından kullanıldığını araştırmak isteyenlere "Muhaliflerin engel olduğunu" söylediğini ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

"Çok büyük bir yalan. Şam, Şam'dan geçişe izin versin, bütün dünyanın istediği uluslararası örgütleri muhaliflerin olduğu yerlere götürüp, oradan bütün örnekleri alma imkanını sunalım. Muhalifleri çok iyi tanıyoruz. Muhaliflerden oraya yasak konulma gibi bir şey yok. Bütün dünyaya çağrıda bulunuyorum. Şam izin verdikten sonra isteyen ülke, isteyen uluslararası kuruluş kimyasal silah kullanılan bölgeye götürülüp, profesyonel heyetlerde orada bu incelemeleri yapar ve bizim için açık olan hakikatler tekrar ortaya çıkmış olur."

Suriye'deki iç savaştan en büyük eziyeti bölgede yaşayan Kürtlerin gördüğünü dile getiren Yıldırım, Kürtler üzerinde propaganda yapıldığını, birilerinin ölürken birilerinin de kendi politikaları çerçevesinde birşeyler ürettiğini savundu. Yıldırım, dünyada Müslümanların yaşadıkları şartların "ümmet yürüyüşü"nü ve yeniden bir "ümmet seferini" mecbur kıldığını kaydetti.

Yıldırım, toplantıda çözüm Süreci, Mısır'daki olaylar, Suriye'de kimyasal silah kullanılması, Suriyeli Kürtler ve gündeme ilişkin konuların konuşulacağını ve bu kapsamda yol haritası belirleyeceklerini bildirdi.

Konuşmanın ardından toplantı basına kapalı devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHH'dan Şam yönetimine çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN