'BM izni Esad'a test olacak'

La Repubblica'ya yaptığı açıklamada "Suriye'de BM yetkililerine tam olarak izin verilmesini istiyoruz" diyen Davutoğlu, "Eğer, Esad izni vermezse onun sorumluluğunun testi olacak" dedi

Giriş Tarihi: 26.8.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM yetkililerine tam olarak izin verilmesinin Beşar Esad için bir test olacağını belirtti. La Repubblica'da "Sivil katliamlar ve gaz kullanımı, şimdi Esad'ı durdurmalıyız" başlığıyla sunulan röportajında Davutoğlu, Suriye'de kimyasal silahlı saldırıya yönelik ne tür kesin bilgilere sahip olduğu sorusuna şu açıklamaları yaptı:
Bu saldırının kimyasal silahlara yapıldığı hususunda genel bir konsensüs var. Bu kadar çok kişiyi öldürmenin başka yolu yok.
Buradaki asıl soru kim yaptı? Sorumluların kim olduğunu öğrenebilmek için Birleşmiş Milletler'in (BM) derin bir incelemesine ihtiyaç var. Aralarında Türkiye ve İtalya'nın da bulunduğu Suriye'nin Dostları, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'dan Suriye'deki BM yetkilileri ekibini genişletmesini talep etti. İran Dışişleri Bakanı ile de görüştüm. İnanıyorum ki, o da bu fikri destekleyecektir.
Esad rejimi için bu bir test olacak. Rejimin bu saldırıyla bir ilgisi olmadığını söylüyorlar. O zaman her şeyi açmalılar ki masum olduklarını kanıtlasınlar. Eğer BM yetkililerini yasaklama yoluna giderlerse suçlu olduklarının kanıtını vermiş olacaklar.
(ABD Başkanı Barack Obama'nın kırmızı çizgileri aşılmış olacak) Bu ilk değil. Esad, birçok kırmızı çizgiyi aştı. Keskin nişancılarla sivillerin üstüne ateş ederek başladı, sonra top mermisi, uçaktan bomba ve füzeler gönderdi. Bugüne kadar uluslararası toplum, hiçbir şekilde bunlara yanıt vermedi.
(BM Güvenlik Konseyi karar alamazsa) Biz daha önce Bosna'da Srebrenitsa katliamını gördük. O zaman da BM Güvenlik Konseyi, bir gecede 8 bin kişi öldükten sonra uygun güçle yanıt verme kararı çıkaramıyordu. Uluslararası toplum buna tepki gösterdi ve harekete geçmek isteyen ülkeler bir koalisyon kurdu.
(Gönüllüler koalisyonu askeri eylem mi yapsın?) Biz, BM yetkililerine tam olarak izin verilmesini istiyoruz. Eğer, Esad bu izni vermezse bütün bunlar onun sorumluluğunun testi olacak. O zaman da onu durdurmak için uluslararası toplumun sorumluluk taşıyan üyeleri olacak.

RABİA SELAMI VERDİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sakarya'nın Akyazı ilçesinde, Anadolu Platformu tarafından düzenlenen "8. Anadolu Buluşmaları Değişen Dünya ve İslam Sempozyumu"nda katılımcılara Rabia işaretiyle selam verdi. Suriye'deki kimyasal silah saldırısı ile ilgili konuşan Davutoğlu, "Biz, komşularla 'sıfır sorun' derken, oradaki halklarla 'sıfır sorun' dedik, oradaki diktatörlerle değil" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'BM izni Esad'a test olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN