Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek'ten dünyaya katliam mektubu

Giriş Tarihi: 27.8.2013

TBMM Başkanı Çiçek, Suriye ve Mısır'da yaşananlara karşı uluslararası sessizliği bozmak için harekete geçiyor. Çiçek parlamentolara mektup yazıp "Adım atın" diyecek

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mısır ve Suriye'de yaşananların konusunda dünyanın dikkatini çekmek ve adım atmalarını sağlamak için ABD ve uluslararası kuruluşların parlamentolarına mektup yazma kararı aldı. Çiçek, "Mektubumuzda Suriye'de akan kanın durması ve Mısır'da ivedikle demokrasiye geçilmesi gereği vurgulanacaktır" dedi. Çiçek düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki kimyasal silahla yapılan saldırı için "Bu suça karşı hemen tedbir almayanlar, seyirci kalanlar, bu suçu ve benzerlerini cesaretlendiriyor" dedi. Çiçek, BM Güvenlik Konseyi'ne "Birleşmiş Milletler yasasından doğan sorumluluklarını artık yerine getirmeye davet ediyoruz" çağrısı yaptı.

BİR HAFTA İÇİNDE

TBMM olarak Suriye'de iç savaşın ve rejimin sona ermesi, Mısır'da demokrasiye geçiş sürecinin hızlandırılması için parlamentoların yapabileceği çok işin olduğunu düşündüklerine dikkat çeken Çiçek, şöyle dedi: "Parlamentolara ve Uluslararası parlamenter asamblelerine TBMM Başkanı olarak bir mektup yazmaya karar verdim. Bu mektubu bu hafta içinde göndermiş olacağız. Mektubumuzda Suriye'de akan kanın durması ve Mısır'da ivedikle demokrasiye geçilmesi gereği vurgulanacaktır. Bu bakımdan bir ortak çaba ve bu ülkelerde, o ülke kamuoylarının konuya daha hassasiyetli ve daha duyarlı davranmaları noktasında tarihi sorumluluklarımızın hatırlatılması yönünde de taleplerimiz olacaktır." Çiçek, mektupların ABD, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi üye ülkelerin parlamento başkanları, AP Başkanı, Türkiye'nin üyesi olduğu uluslar arası bölgesel örgütlerin parlamenter asamble başkanları, AGİTPA, NATOPA, PAB, İSİPAB gibi kuruluşlara gönderileceğini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek'ten dünyaya katliam mektubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN