30 Ağustos ilklere sahne olacak

Giriş Tarihi: 28.8.2013 14:37 Güncelleme Tarihi: 28.8.2013 14:39

Zafer Bayramı kutlamaları Anıtkabir'deki törenle başlayacak. "Başkomutan" sıfatıyla Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlık edeceği kortej, Aslanlı Yol'dan yürüyecek. Gül, Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasından sonra Misak-ı Milli Kulesi'nde özel defteri imzalayacak.

Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir'deki törenden sonra Çankaya Köşkü'nde devlet erkanı ile diplomatik misyon temsilcilerinin kutlamalarını kabul edecek.

Çankaya Köşkü'ndeki programın ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde de geçit töreni gerçekleştirilecek. Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün tören kıtasını denetlemesinin ardından başlayacak.

30 AĞUSTOS RESEPSİYONU

30 Ağustos resepsiyonu bu yıl ilk kez Çankaya Köşkü'nde verilecek. Bundan önceki iki resepsiyon, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kulak rahatsızlığı ve terör olayları nedeniyle iptal edilmişti.

Daha önce Genelkurmay Başkanı tarafından orduevinde verilen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna, bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "başkomutan" sıfatıyla Çankaya Köşkü'nde ev sahipliği yapacak.

İlklerin yaşanacağı resepsiyonun davetiyeleri, konuklara gönderilirken davetiyelerin, "davet eden" bölümünde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Bayan Gül" ifadesine yer verildi. Davet "eşli" yapıldı.

Davetiyelere yansıyan bir başka değişiklik ise, "kıyafet" başlıklı bölümde, erkekler için "smokin" yerine "koyu renk elbise" ifadesinin yer alması oldu. Kadın davetliler için "uzun etek" kriteri aynı kaldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları böylece, bu yıl Çankaya Köşkü'nde verilecek resepsiyona eşli katılacak.

Önceki yıllarda, türban çekincesi nedeniyle Köşk'teki resepsiyonlara askerler katılmıyordu. Geçen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda ise bu uygulamaya son verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 Ağustos ilklere sahne olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN