Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti'den, 'Mevcut tezkere yeterli' sinyali

Giriş Tarihi: 28.8.2013

Türkiye'nin Suriye'ye olası müdahalede yer alma ihtimaliyle, tezkere tartışması gündeme geldi. Çelik ve Davutoğlu, "Meclis'in daha önce verdiği izin yeterli" görüşünü dile getirdi

Suriye'ye uluslararası bir müdahalenin gündeme gelmesi tezkere tartışmalarını da beraberinde getirdi. Türkiye'nin müdahaleye katılması için daha önce çıkartılan Suriye tezkeresinin yeterli olup olmadığı tartışılırken AK Parti'den yeni tezkereye ihtiyaç olmadığı mesajları geldi. TBMM, Suriye'nin Türk uçağının düşürmesinden sonra yaşanan gerelim nedeniyle TSK'nın kullanılma yetkisini hükümete verdi. Tezkerede, hükümete verilen yetkinin kapsamı "ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, Anayasa'nın 92'nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmiştir" denildi.

'YABANCI ASKER' ÇEKİNCESİ
Mevcut tezkerenin, Türkiye'nin uluslararası güçle birlikte Suriye'ye müdahalesine de olanak tanıyıp tanımadığı AK Parti'de tartışıldı. Bazı kurmaylar, "Türk askerinin görevlendirilmesi konusunda sorun yok ama müdahale sırasında Türkiye'ye gelecek yabancı askerler için tezkere gerekir" görüşünü dillendirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise "Zaten bir tezkere var. 4 Ekim'e kadar olacak müdahalede tezkereye gerek yok" dedi. Çelik, Suriye'ye NATO çerçevesinde müdahale olması halinde de tezkere gerekmediği görüşünü dile getirdi. Çelik, yeni bir tezkere gerekse bile Meclis'in 24 saat içinde toplanıp karar alabileceğinin de altını çizdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Hükümet'in elinde zaten güçlü bir tezkere olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Silahlı kuvvetlerimizin ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin her türlü tedbiri alması yönünde çok güçlü bir tezkere var. İhtiyaçlar daha başka birşey gerektirirse TBMM'ye başvururuz ama şu anda Meclis tarafından bize verilmiş yetki var." TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da, Meclis tarafından Suriye konusunda Hükümete verilen yetkinin olası bir müdahale için yeterli olduğunu belirterek, ayrıca bir Meclis kararına ihtiyaç olmadığını söyledi.

MUHALEFET: MECLİS YENİ İZİN VERMELİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu: BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan yapılacak müdahale BM Yasası'na ve uluslararası hukuka aykırı olacaktır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışına gönderilmesi yetkisi TBMM'ye aittir. Anayasa'nın 92. madde ayrıca savaş ilanını 'milletlerarası hukukun meşru saydığı' hallerle sınırlandırmaktadır. 1 Mart 2003 tezkeresi deneyimini AKP unutmamalıdır. Mevcut Suriye tezkeresi ise bir müdahale için yeterli değildir.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Yurt dışına asker gönderme, buralarda asker bulundurma yetkisi TBMM'ye aittir. TBMM'nin vermediği bir yetkiyi müdahale, bir koalisyon amacıyla kullanılamaz. Bu konuda Meclis' e bir öneri gelirse MHP Türkiye'nin milli menfaatleri doğrultusunda bu meseleye bakış açısını ortaya koyacaktır.
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Eğer AKP hükümeti yeni bir savaş macerasına girecekse tabii ki geçmiş olan tezkere üzerinden herhangi bir süreç yürütemeyecektir. Yeni bir süreci, yeni bir tezkereyi Meclis'in gündemine getirecektir. Böylesi bir şey yaşanırsa BDP olarak daha önceki tezkerede olduğu gibi bu tezkerede de savaşa karşı en güçlü muhalefeti ortaya koymak için Meclis'te olacağız.

4 EKİM'DE SÜRE DOLUYOR
Suriye'de Türk uçağının düşürülmesinin ardından Meclis'in hükümete verdiği tezkerenin süresi 4 Ekim'de doluyor. Yeni bir tezkere çıkmazsa hükümetin 4 Ekim'den önce tezkeresinin süresini 1 yıl daha uzatan bir tezkereyi Meclis'e göndermesi gerekiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den, 'Mevcut tezkere yeterli' sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN