Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM heyeti araştırmasına bir gün zorunlu ara verdi

Suriye'de kimyasal izi arayan BM heyeti güvenlik anlaşmazlığı yüzünden incelemeyi bugüne erteledi

Giriş Tarihi: 28.8.2013
Suriye'de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı araştıran Birleşmiş Milletler'in (BM) 20 kişilik heyeti, çalışmalarının ikinci gününde de krizle karşılaştı. Heyetin öğle saatlerinde başkent Şam'da 21 Ağustos'ta bin 700 kişinin kimyasal saldırıda öldüğü iddia edilen bölgelere yola çıktığı bildirildi. Ancak Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, muhaliflerle aralarında güvenlik anlaşmasızlığı çıktığını açıkladı. Bu nedenle de heyetin çalışmalarının bir gün ertelendiği belirtildi.

SURİYELİ DOKTORLAR

BM heyeti, çalışmaları ilk gününde de keskin nişancıların ateşi altında kalmıştı. Ancak heyet yine de Şam'ın batısındaki Moadamiyeh'de yaklaşık 3 saat kaldı. Pazartesi günü bölgeden toplanan kan, idrar, doku ve toprak numunelerinin inceleneceği belirtildi. Heyet ayrıca, saldırıdan sağ kurtulanların kaldığı iki hastanede mülakatlar yaptı. Fransa basınındaki iddialara göre ise Suriyeli doktorlar da Şam'da gizlice numuneler topladı ve bunları incelenmesi için Ürdün'e gönderdi. Heyetin dün ise başkentin doğusundaki Zamalka ve Ein Tarma bölgelerinde çalışma yapması bekleniyordu.

133 KİŞİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Mısır'da olağanüstü toplanan Arap Birliği de kimyasal saldırıdan Esad hükümetinin bulunduğunu açıkladı. Suriye'de rejime bağlı ordu birliklerinin 133 kişiyi daha öldürdüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Örgütü havadan ve karadan düzenlenen operasyonlarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 133 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. DIŞ HABERLER

ESAD'IN KADERİ İSVEÇLİ'NİN ELİNDE
Suriye'de kimyasal silah kullanıp kullanılmadığını araştıran ekibin çalışmalarında BM'nin yükselen ismi BM Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane Şam rejimi ile BM arasında köprü görevi yürütüyor. Kane'in yanı sıra Şam'da incelemeler yapan heyete ise İsveçli bilim adamı Dr. Ake Sellstrom başkanlık ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM heyeti araştırmasına bir gün zorunlu ara verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN