Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haliç Üniversitesi rektörlük binasında arbede

Giriş Tarihi: 28.8.2013 21:09
Haliç Üniversitesi rektörlüğüne, aralarında üniversitenin eski Mütevelli Heyeti Başkanı ile bir heyet üyesinin de olduğu grubun zorla girdiği iddia edildi.

Üniversitenin eski mütevelli heyeti başkanı Prof. Dr. Ali Sinan Artan, mütevelli heyet üyesi Yusuf Karaduman ve beraberindeki bazı kişilerin, Haliç Üniversitesi'nin Mecidiyeköy'deki rektörlük binasının kapısını kırarak içeri girdiği, binadakileri zorla dışarı çıkarmaya çalıştığı öne sürüldü.

Üniversite yöneticileriyle gruptakiler arasında kısa süreli arbede yaşandığı ve üniversiteye çağrılan polis ekiplerinin Artan ve beraberindekileri dışarı çıkardığı belirtildi.

Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mansur Topçuoğlu, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitelerinin kendileriyle hiç alakası olmayan çok sayıda kişi tarafından işgal edildiğini ileri sürdü.

Üniversitenin arka kapısının sabah saatlerinde kırılarak içeri girildiğini savunan Topçuoğlu, "Üniversitemizle hiç ilgisi olmayan kişilerce binanın her katı işgal altına alındı. Durumu polise bildirdik. Polis gelerek işgale son verdi. Onlara yardım eden mütevelli heyetimiz üyesi olan Yusuf Karaduman da var. Zaten onun için de hukuki yollara başvuracağız. Şehrin göbeğinde, tam da kayıtlar sırasında, kimliği belirsiz kişilerce üniversitemiz işgal edildi. Tabii biz şoktayız. Bütün katlardaki kapıların kilitleri kırıldı. Biz bunun anlamını çözmeye çalıştık. Ama bir anlam veremedik" diye konuştu.

Topçuoğlu, içeri girenlerin bazılarının bağırışlarından üniversitelerinin kirli oyunlarda kullanılmak istendiğini anladıklarını söyleyerek, şöyle devam etti:

"(Tüm İstanbul'u kana bulayacağız. Eylülde görüşeceğiz. Her yer direniş. O fişek burada atacak) tarzında, tüylerimizi ürperten sloganlar attılar. Biz meydanı kimseye bırakmayız. Burası sonuçta bir hukuk devleti. Üniversitemizle hiç alakası olmayan kişiler, rektörlük ve mütevelli heyeti başkanı katına çıkıp kapıları kırıyor, düşünebiliyor musunuz? Eylülde belki de Türkiye'yi iktidarsızlaştırmak için yapılmak istenenlerin ilk işaret fişeği, burada atılmak istendi. Aralarında hiçbir öğrencimiz yoktu. Hatta kayıt için burada bulunan öğrencilerimiz de duruma tepki gösterdi. Öğrencilerimiz bu oyuna gelmediler, üniversitelerine sahip çıktılar."

Olayın kendilerini çok üzdüğünü belirten Topçuoğlu, olayla ilgili hukuki sürecin başlatıldığını dile getirdi.

Haliç Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Şahin Gürz de üniversiteye geldiklerinde içeride bir kalabalık gördüklerini anlatarak, tanımadıkları kişilerin kapının önünde durup kimseyi içeri almadığını iddia etti.

Olayın nedenini öğrenmeye çalıştığı sırada arkadaşlarının kendisini telefonla aradığını belirten Gürz, "Arkadaşlarım arayıp üniversitede eylem olacağını, haberim olup olmadığını sordular. Ben de haberim olmadığını söyledim. Ancak daha sonra arkadaşlarıma, 'okulumuzda eylem olacak' şeklinde mesaj atıldığını öğrendim. Buranın hiçbir siyasi görüşe sahip bir yer olmadığını, bir eğitim ve öğretim yuvası olduğunu arkadaşlarıma anlattım. Kötü emelli kişiler, hiçbir zaman buradan nemalanamayacak. Biz öğrenciler olarak böyle düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Bu arada üniversiteye zorla girdiği öne sürülen gruptakilerle yaşanan arbede, güvenlik kameralarınca kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haliç Üniversitesi rektörlük binasında arbede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN