Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefler belirlendi, 2 gün sürecek

Suriye'ye hızlı ve etkili bir müdahale için son hazırlıklar yapılıyor. Savaş gemilerinden atılacak Tomahawk füzeleriyle hedefler vurulacak. Operasyonun en geç yarın başlaması bekleniyor

ABD'nin, Suriye'nin kimyasal katliamına cevap olarak kısıtlı ama etkili bir cezalandırma senaryosu üzerinde son rötuşları yaptığı bildirildi. Obama'nın Ulusal Güvenlik Konseyi ile Suriye'ye askeri müdahale seçeneğini görüştüğü toplantının detayları ortaya çıkmaya başladı. Toplantı hakkında Washington Post gazetesine bilgi veren bir üst düzey kaynak, müdahalenin cezalandırma amaçlı olacağını vurguladı. Buna göre, ABD ve Batılı güçler, savaş gemileriyle uzun menzilli füzeler kullanarak Suriye'deki askeri üsleri vuracak.

İKİ GÜNLE SINIRLI
"Başkan Obama Suriye'nin kimyasal silah kullanımını cezalandırma ve caydırma görevi üstlenirken ABD'yi ülkedeki iç savaşa daha fazla dahil olmaktan uzak tutacak kısıtlı bir büyüklüğe ve süreye sahip askeri bir müdahaleyi ölçüp biçiyor" denilen habere göre, operasyon 2 günden fazla sürmeyecek. Washington Post'taki haberde ABD'nin böylesi bir operasyon için 3 ihtimali beklediği kaydedildi. Buna göre Şam rejiminin kimyasal kullandığına dair raporun hazırlanması, ABD Kongresi ve Batılı müttefiklerle gerekli görüşmelerin tamamlanması ve operasyon için uluslararası hukuk kapsamında operasyona meşruiyet kazandırılması gerekiyor. Yapılan yorumlarda da ABD'nin BM'siz bir askeri operasyon için insan hakları ihlallerini ön plana çıkarması bekleniyor. NBC kanalına konuşan Amerikalı üst düzey istihbarat yetkilileri ise füze saldırısının en erken perşembeye (yarın) kadar gerçekleşeceğini ve operasyonun en fazla 3 gün süreceğini söyledi.

LİSTE İSTANBUL'DA VERİLDİ

Dün ortaya çıkan yeni bir iddia ise Suriye Ulusal Konseyi ile Batılı temsilciler arasında İstanbul'da yapılan bir toplantıya dair oldu. Reuters'a konuşan muhalif kaynak, Batılı heyetin kendilerine operasyonun birkaç gün içinde olacağını söylediğini aktardı. Toplantıda ayrıca Suriyeli muhaliflerin Batılı askeri kaynaklara operasyon sırasında vurulması gereken Şam rejimine ait askeri noktaların listesini de verdi. Olası bir askeri müdahaleye ABD'nin Gravely, Ramage, Mahan ve Barry savaş gemileriyle, İngiltere'nin ise bir denizaltıyla katılacağı belirtiliyor. Amerikan gemilerinin ve İngiliz denizaltısının uydudan belirlenen hedeflere nokta atışı yapabilecek en az 400 Tomahawk füzesine sahip olduğu söyleniyor. Amerikan donanmasının en güçlü uçak gemilerinden USS Harry S Truman'ın Akdeniz'i terk ederek Süveyş Kanalı yoluyla Kızıldeniz sularına giriş yaptığı öğrenildi. ABD'nin geçtiğimiz aylarda Ürdün'de F-16 savaş uçakları konuşlandırdığı biliniyor. ABD'nin Yunanistan'dan da askeri üsleri ile deniz ve hava sahasını kullanma talebinde bulunduğu iddia edildi. ABD, Suda ve Kalamata'daki askeri üsleri ile deniz ve hava sahasını kullanma talebinde bulundu. ABD'nin ayrıca Türkiye'deki İncirlik Üssü'nü de kullanma ihtimali var. Reuters ajansının Fransız Savunma Bakanlığı'na yakın kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, uçak gemisi Charles de Gaulle Kıbrıs açıklarında demirleme emri aldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefler belirlendi, 2 gün sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN