Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ'dan Ergenekon çıkışı

Bozdağ, Ergenekon Davası'nın sona ermesiyle tekrar gündeme gelen AK Parti kapatma davasıyla ilgili, "Davanın açılmasına dayanak teşkil eden pek çok asılsız iddianın bizzat üretilmiş olduğu, Ergenekon Davası ile de ortaya çıkıyor. Ergenekon Davası kararı, Yargıtay aşamasından sonra kesinleşirse, o zaman bu karar kapsamında, mahkemenin dayanağı teşkil eden delillere ilişkin bir değerlendirme de yapıldıktan sonra yargılamanın iadesi yoluna başvurulabilir" dedi.

Giriş Tarihi: 29.8.2013 15:29
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AA muhabirine Ergenekon Davası'nın karara bağlanması sonrasında tekrar gündeme gelen AK Parti kapatma davasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti aleyhine açılan davanın tarih içerisinde çok konuşulacağını ifade eden Bozdağ, dava içerisinde uydurulmuş pek çok delilin bulunduğunu ve
hukuk açısından da delil kabul edilemeyecek pek çok hususun yer aldığını belirtti.

Bozdağ, bütün bunlara rağmen mahkemenin delil olamayacak bazı iddiaları kabul ettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Mahkeme, 400 civarında iddiayı da onu destekleyen delili de delil olarak değerlendirmedi. Biz o zaman da iddia etmiştik. Demiştik ki: 'Parti üyesi
olmayanlar burada parti üyesiymiş gibi gösterilerek parti bundan sorumlu tutuldu'. Ve hakikaten mahkeme kararında, sonuçta iki kişinin parti üyesi olmadığı halde parti üyesi gibi gösterildiğini görüyoruz. Öte yandan bazı delillerin uydurulduğu çok açık. O mahkemenin kararında da sabit, uydurulmuş deliller olduğunu Anayasa Mahkemesi kararında onu açık açık ifade etti."

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun hükümleri

Ergenekon Davası'nın sona ermesiyle kapatma davasının yeniden gündeme geldiğini hatırlatan Bozdağ, "Çünkü o davanın açılmasına dayanak teşkil eden pek çok asılsız iddianın bizzat üretilmiş olduğu, Ergenekon Davası ile de ortaya çıkıyor. Ancak bu noktada yargılamanın yenilenmesi cihetine gidilebilmesi için verilmiş bulunan bu kararın, Yargıtay aşamasını da geçerek kesinleşmesi gerekiyor. Yargıtay aşamasından sonra eğer verilen karar kesinleşirse, o zaman bu karar kapsamında mahkemenin dayanağı teşkil eden delillere ilişkin bir değerlendirme de yapıldıktan sonra yargılamanın iadesi yoluna başvurulabilir" diye konuştu.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun hükümlerinin çok açık olduğunu ifade eden Bekir Bozdağ, parti kapatma davaları genellikle bu usul takip edilerek
yapılmaktadır. Bu usule göre hak doğduğu zaman bunun müracaat edilmesi söz konusu olacaktır. O da bu kararın kesinleşmesinden sonra ancak yapılabilecek bir hukuki yoldur ve işlemdir" dedi.

"Çöken bir yapının üzerine bina edilmiş olan karar da çökmüş olacaktır"

AK Parti'nin, kapatma davası sonucunda Hazine yardımının kesilmesi cezası aldığını hatırlatan Bozdağ, mahkemenin yargılamanın iadesi yoluna gittiği takdirde tüm yargılamanın sil baştan yapılacağını söyledi. Bozdağ, şunları kaydetti:

"Anayasa Mahkemesinin, 'odak olma' konusunda verdiği karar ve bu karara istinaden verdiği para cezası yeniden ele alınacaktır. Mahkeme yeni duruma göre yeni bir değerlendirme yapacaktır. Çünkü bu delillerin, bir başka mahkeme kararıyla, uydurma olduğu tespit edildiği zaman esasında Anayasa Mahkemesinin üzerine hüküm bina ettiği bütün yapı çökmüş olacaktır. O zaman çöken bir yapının üzerine bina edilmiş karar da çökmüş olacaktır. O yüzden yeniden yargılama bu kararın da yeniden gözden geçirilerek değerlendirilmesi sonucunu getirir. Mahkeme eğer yeniden yargılama sonucunda odak konusundaki kararını değiştirirse o zaman elbette ki Hazine yardımının kesilmesine ilişkin kararını da gözden geçirip ona göre değiştirecektir. Bu, davanın reddi sonucunu doğurabilir. Davanın reddi sonucu ortaya çıkarsa mahkeme daha önceki karar gereği tahsil edilen Hazine yardımının iadesine de karar verebilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ'dan Ergenekon çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN