Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bütün opsiyonlar değerlendiriliyor'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye konusunda Türkiye'nin aldığı önlemleri açıkladı: Tedbirler gözden geçiriliyor. Bütün alternatiflerin, opsiyonların tartışıldığı bir durum söz konusudur

Giriş Tarihi: 29.8.2013
DışişleriBakanı Ahmet Davutoğlu, "Herkesin Ortadoğu'nun kaderinin şekillendiği bu günlerde, bu aylarda üzerine düşen sorumluluk içinde davranması büyük önem taşıyor" dedi. Davutoğlu, Suudi Arabistan'a düzenlediği ziyaretin ardından Ankara'ya dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Suriye'ye olası bir müdahale konusunda "sanki bazı kararlar alınacak ve Türkiye bir şekilde şu veya bu planın bir parçası olacak şeklinde bir kanaatın doğru olmadığını" söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin yalnız kaldığını söyleyenlerin şimdi Türkiye uluslararası bir koalisyonla hareket ettiğinde bu koalisyona alet olacakmış gibi kanaat uyandırdıklarını ifade etti. Davutoğlu, "Bugün ucuz politika yapma günü değil. Herkesin Ortadoğu'nun kaderinin şekillendiği bu günlerde, bu aylarda üzerine düşen sorumluluk içinde davranması büyük önem taşıyor" dedi.

'KUVVETLİ İSTİHBARAT'
Davutoğlu şunları söyledi: "Bütün çabamız delilleri karartacak gelişmeler olmadan BM heyetinin oraya ulaşmasıydı. Bütün çabamız oydu. Ancak bu yönde maalesef çok geç adım atıldı. Suriye rejimi 3.5-4 gün bekleyerek bir yanıt verdi. Bunun delile yaptığı etki hep sual uyandırdı ve eldeki çok kuvvetli istihbaratlar var." Sınırda bir müdahale ihtimaline ilişkin olarak Davutoğlu "Bütün bu opsiyonlar değerlendiriliyor, şu anda herhangi bir şu şekilde olacak sonuçları şöyle olacak gibi bir spekülasyon doğru değil. Bizim için önemli olan Türkiye olarak; sonucunu gördüğümüz vizyon olarak nereye gittiğini gördüğümüz bir tutumun benimsenmesidir. Alınabilecek tedbirleri bütün kurumlarımız gözden geçiriyor. Bu tür kritik durumlarda bütün alternatiflerin, bütün opsiyonların ve ihtimallerin, senaryoların tartışıldığı birdurum söz konusudur. "

HAGUE İLE GÖRÜŞTÜ

Davutoğlu İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile telefon görüşmesi yaptı. İki bakanın görüşmesinde Suriye'deki durum ve önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar ele alındı. Hague, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı hakkında bilgi verdi.

İKİ ÖNEMLİ TELEFON
Davutoğlu dün İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile birer telefon görüşmesi yaptı. Her iki görüşmede Suriye'deki gelişmelerle atılacak adımlar değerlendirildi ve yakın eşgüdüm içinde hareket etme konusunda mutabık kalındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bütün opsiyonlar değerlendiriliyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN