Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nda 'Hastane malı' ilaç

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 'nda kurulan revirlerdeki ilaçların hastanelere ait olduğunu, bazı ilaçların ise halen kayıtlara göre eczanelerde göründüğünü açıkladı

Giriş Tarihi: 29.8.2013
Taksim protestoları sırasında oluşturulan revirlerde toplanan ilaçlar dün basına gösterildi. Protestolar sırasında çeşitli yerlerde göstericiler tarafından oluşturulan revirlerde kullanılan çok sayıdaki ilaç, parka müdahalenin ardından toplanarak cumhuriyet savcılığının talimatıyla İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü depolarına götürüldü. 22 Temmuz'da alınan binlerce ilaç tasnif edilerek dün İstanbul Sağlık Müdürlüğü Bakırköy Bölge Deposu'nda sergilenen tıbbi malzemeler, ilaçlar ve serumlar basına gösterildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden teslim alınan ilaçların içinden üzerinde "Hastane malıdır, satılamaz" ibaresi bulunan serumlar dikkat çekti. Sağlık ekipleri tarafından yapılan tasnif sonucunda 22 bin 318 adet muhtelif tıbbi malzeme, 7 bin 690 adet çeşitli ilaç, 519 adet serum tespit edildi.

İLAÇLAR ECZANEDE GÖRÜNÜYOR
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise dikkat çeken bir ayrıntı yer aldı. Açıklamada, göstericilerden ele geçen 2 bin 162 kutu ilacın, İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtlarına göre halen eczanelerde göründüğü belirtildi. Açıklamada, "66 kutu ilacın çeşitli ecza depolarında, 11 kutu ilacın hastanelerde ve 41 kutu ilacın da üretici de olduğu tespit edilmiştir. Depoda kalan 3 bin 583 kutu ilaç kare kodsuz olduğundan dolayı takibi yapılamamıştır" denildi. Yetkililer eczanelerin belirlendiğini ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu'na bildirildiğini, gerekli işlemlerin yapılıp yapılmayacağına Sağlık Bakanlığı'nın karar vereceğini belirtti.

İZMİR'DE 'GEZİ'CİLERE 17 YIL HAPİS İSTENDİ
İzmir'de, Gezi Parkı olaylarını bahane ederek kamu malları ve işyerlerine zarar verme, halkı galeyana getirme, molotof bombalı korsan gösteri gibi olaylara karıştıkları iddiasıyla tutuklanan 8 kişi hakkında, 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 8 kişi hakkında, '2911 sayılı yasaya muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek' iddiasıyla 17'şer yıl hapis cezası istendi. Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç'ın hazırladığı iddianamede, tutuklu sanıklar Vedat Y., İbrahim K., Elif K., Kubilay İ., Ozan A., Erhan İ., Orhan Ö. ve İzzet U.'nun olayların başlangıcında ve gelişiminde marjinal sol grupların öncülük yaptığı protesto eylemlerine katıldıkları, polis ile çatıştıkları belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi Parkı'nda 'Hastane malı' ilaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN