Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tezkere reddedilmez'

Giriş Tarihi: 29.8.2013
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Suriye'ye yönelik uluslararası kamuoyundan gelen baskıların Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, tezkere konusunda "Suriye'den son gelen görüntülerden sonra, hiçbir milletvekili tezkereye 'hayır' diyemez" dedi. Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı 2. Genel Kurulu'nda gazetecile- rin sorularını yanıtlayan Bağış, şu açıklamalarda bulundu:

'YERİMİZ BELLİ'
(Suriye'ye olası askeri müdahalede Türkiye'nin yeri) Türkiye bugüne kadar Suriye konusunda nerede durduysa bugünden sonra da orada duracak. Türkiye'nin duruşu çok net ve açık. Hiçbir ülkenin toprağında ya da enerji kaynağında gözümüz yok.
Suriye'ye yönelik uluslararası kamuoyu baskıları, BMGK'nın alacağı karar Türkiye için çok önemli. BMGK daimi üyelerinden bazıları, bugüne kadar Suriye ile ilişkileri nedeniyle bu ülkeye herhangi yaptırım konusunda çekimser görüntüler verdi. Ümit ediyorum ki o minik yavruların ceset görüntüleri, vicdan tatiline çıkmış olan bu zihniyetlerin de yeniden akıllarını başlarına getirir. BMGK gerekli kararları alırsa, uluslararası güçler Esad rejimine mesajı çok net bir biçimde verirse, herhangi bir müdahaleye bile gerek kalmadan, zaten Esad Suriye'yi terk edecek ve Suriye halkı da demokrasisine kavuşacaktır.
(Yeni bir tezkere) Hükümet henüz bakanlar kurulu toplantısını yapmadı. Pazartesi günü bunu inceleriz, hukukçularımız bununla ilgili görüşlerini verirler. Eğer halihazırdaki tezkereler yeterli değilse ve böyle bir tezkere alma konusunda hükümet bir karara varırsa meclise gideriz. Suriye'den son gelen görüntülerden sonra, hiçbir milletvekilinin tezkereye 'hayır' diyeceğine inanmıyorum. Gerek muhalefet milletvekillerinin gerek iktidar milletvekillerinin Suriye'deki bu katliamı durdurmak için atılacak adımları destekleyeceklerine yürekten inanıyorum.
BMGK daimi üyesi Rusya'nın Suriye'ye yönelik tavrında bir değişiklik olacağını umut ediyoruz. Hiçbir ülke bu tür operasyonu davul zurnayla duyurarak yapmaz. Ama gönlümüzden geçen de bunun tek taraflı, herhangi bir ülke tarafından değil, uluslararası camianın ortak bir kararıyla gerçekleşmesidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tezkere reddedilmez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN