'Süreci baltalayan bunun altında kalır'

Giriş Tarihi: 30.8.2013

İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecine destek oranının yüzde 93'ün üzerinde olduğunu belirterek, "Bu herkese bir mesajı ifade etmektedir. Süreci baltalayan bunun altında kalır" dedi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hükümetin sürece ilişkin plan ve hazırlıklarının bulunduğunu kaydeden Güler, örgüt tarafından yapılan açıklamaları dikkate almadıklarını söyledi. Güler'in açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:
DİKKATE ALMIYORUZ: Bizim birinci aşama olarak öngördüğümüz çerçevede henüz beklenen neticeye ulaşıldığı söylenemez. Hükümet olarak bu anlamdaki planımız, hazırlıklarımız bellidir. O anlamda değişik kimlikler, değişik ünvanlarla yapılan açıklamaları ciddiye almıyoruz. Bu konuda daha önce kararlaştırılan ve belli bir çerçeve içinde de yürütülmeye çalışılan bir süreç var. Bu süreç herkes için ülkenin geneli için bir huzur ortamını, bir çatışmasızlık ortamını ifade etmektedir.
İYİ NİYET DEVAM ETSİN: Burada herkese belli sorumluluklar düşmektedir. Herkes o sorumluluk çerçevesinde hareket etmeli, taahhütler yerine getirilmeli. Yoksa Türkiye'nin kendi ülke sınırları içinde güvenliğini sağlayacak güçleri her zaman vardır. Ama hedeflenen, güvenlik politikalarının sürdürülebilir olmadığı, bu konuda öncelikle çatışmasızlık ortamının, silahların geri çekilerek sınır dışına çıkarılarak bu ortamın sürdürülmesidir. Biz bu konudaki iyi niyetli yaklaşımların devam etmesini bekliyoruz. Yoksa biz ülke olarak kendi sınırlarımız içerisinde, hükümranlık yetkilerimiz çerçevesinde de gerekli önlemleri her zaman alırız.
DESTEK YÜZDE 93'ÜN ALTINA İNMEDİ: Terörün, 30 yıldan beri akan kanın, dökülen gözyaşlarının dinmesinin, Türkiye'nin normalleşmesine ilişkin sürecin sorumluluğunu sadece bizim değil, bu işin muhatapları tarafından da yerine getirilmesini bekliyoruz. Bizim belli bir partiye rey veren veya diğer partilere rey verenler üzerinde yaptığımız araştırmalarda sürece desek yüzde 93'ün altına inmedi. Bu mesajın herkes tarafından alınması lazım. Onun için çözüm sürecini baltalayan bunun altında kalır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süreci baltalayan bunun altında kalır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN