Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 Şubat mağdurları için son gün 1 Kasım

28 Şubat sürecinde disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanların devlet memuru olabilmek için 1 Kasım'a kadar başvurması gerekiyor.

Giriş Tarihi: 31.8.2013 12:47
Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunun ek 1'inci maddesine ilişkin Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan genelgede, 5525 sayılı Kanun'a 6495 sayılı Kanun'un 43'üncü maddesiyle eklenen ek 1'inci madde ile 28 Şubat 1997 tarihinden sonra verilen disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanların, kanunda öngörülen şartlar doğrultusunda kurumlarında daha önceki kadrolarına veya benzer unvanlı kadrolara atanmasının düzenlendiği anımsatıldı. 28 Şubat sürecinde memuriyetten çıkarılanların disiplin affından yararlanabilmesi için "28 Şubat 1997 ila 14 Şubat 2005 tarihleri arasında verilmiş olan disiplin cezaları sebebiyle memuriyetten çıkarılmış olması, memuriyetten çıkarılma tarihinde ilgililerin işgal ettikleri kadro derecesi veya kazanılmış hak aylık derecesi ya da atanabilecekleri kadro derecelerinde aynı unvanlı veya kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmelikleri çerçevesinde atanabilecekleri boş kadro veya pozisyon bulunması, atama yapılacak kadro veya pozisyonlara ait niteliklerin taşınması, 1 Kasım 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar ayrıldığı kuruma veya ilgili mevzuat çerçevesinde atama yapılabilecek diğer kurumlara başvuru dilekçesinin verilmiş olması gerektiği belirtildi. Genelgeye göre öncelikle atama yapılacak kamu idarelerinin esaslarına uygunluğunu tespit edecek. Tespit sonucunda atama için her hangi bir engel durumun bulunmaması halinde hizmet gerekleri ve kadro ihtiyaçları dikkate alınarak gerekli izin ve onayların alınmasını sonrasında atama işlemleri gerçekleştirilecek.

KILIK KIYAFET İLİŞKİN OLUMSUZ DEĞERLENDİRME

Genelgede, 1 Ocak 1990 tarihi ile 2 Ağustos 2013 tarihi arasında aday devlet memuru iken adaylık süresi içinde veya sonunda haklarında 657 sayılı Kanunun 56 veya 57'nci maddeleri uyarınca ilişik kesme işlemi uygulananların, kanunun ikinci fıkra hükmünden yararlanabilmelerine ilişkin şartlar da açıklandı. Buna göre, hükümden yararlanabilmek için, 1 Ocak 1990 tarihi ile 25 Şubat 2011 tarihi arasında, adaylık süresi içinde 657 sayılı Kanun'un 125'inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (g) alt bendinde yer alan "Belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmak" fiilini işlediği gerekçesiyle uyarma cezası almış ve bu ceza sebebiyle haklarında Kanun'un 56'ncı maddesi hükmü uygulanarak görevlerine son verilmiş olması veya 25 Şubat 2011 tarihi ile 2 Ağustos 2013 tarihi arasında aynı fiilden dolayı verilen uyarma cezası sebebiyle Kanun'un 57'nci maddesi uygulanarak haklarında ilişik kesme işleminin uygulanmış olması gerekiyor. Adaylık devresi içerisinde 1990 ila 2010 yılları arasında asli memurluğa atanabilmek için gerekli olan olumlu sicili alamamış olmaları sebebiyle ilişikleri kesilenlerden bu yıllara ait sicil raporlarının Sicil Amirlerinin Memurun Genel Durum ve Davranışları Hakkındaki Düşünceleri bölümünde aday memurun kılık kıyafetine ilişkin olumsuz değerlendirmeler bulunması gerekiyor. Genelgede, bu değerlendirmelerin sicil notunun olumsuz olmasına etkilediğinin kamu idarelerince yapılacak inceleme sonucunda belirlenmesi veya aday memurken aynı dönemde kılık ve kıyafet kurallarına aykırı davranış sebebiyle verilen uyarma cezası ile kişinin sicilinin olumsuz olması arasında bir bağlantı bulunduğunun belirlenmiş olması da gereklilikler arasında olduğu ifade edildi.

ATAMALAR İZNE TABİ OLMAYACAK

Genelgeye göre, ilişik kesme işlemini tesis eden kamu idarelerinin teşkilat yapılarındaki değişiklik nedeniyle kapatılmış, devredilmiş, birleştirilmiş veya yeniden yapılandırılmış olduğu için mevcut bulunmaması halinde müracaatlar bu idarelerin devamı niteliğindeki idarelere yapılacak. Kamu idareleri öncelikle başvuruların bu esaslara uygunluğunu tespit edecek. Bu tespit sonucunda başvuru sahiplerinin durumunun uygun olduğunun anlaşılması halinde atama yapılması zorunlu olacak ve bu atamalar her hangi bir izne tabi olmayacak. İlgililerin ataması, ilişik kesme tarihinde işgal ettikleri kadro derecesi veya kazanılmış hak aylık derecesi ya da atanabilecekleri kadro derecelerinde aynı unvanlı veya kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmelikleri çerçevesinde atanabilecekleri diğer kadrolara yapılacak. Bu fıkra hükmü kapsamında yeniden atananlar adaylık hükümlerine tabi tutulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat mağdurları için son gün 1 Kasım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN