Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 1.9.2013 22:07 Güncelleme Tarihi: 1.9.2013 22:32
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt günleri galası'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzaktan bir akrabası olduğu öğrenilen Aslıhan Yazıcı'yı Eyüp'teki evinde ziyaret etti.

Ziyarete Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut'ta eşlik etti. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Otakçılar Müezzin Mehmet Sokak üzerinde bulunan Yazıcı Apartmanı'na geldi. Burada Rizeli bir akrabası olduğu öğrenilen Aslıhan Yazıcı'yı evinde ziyaret etti. Ziyarete Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Gazeteci-Yazar Yiğit Bulut da hazır bulundu. Yaklaşık yarım sat süren ziyaretin ardından Erdoğan buradan ayrıldı.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aslıhan Yazıcı, Başbakan Erdoğan'ın hal hatırını sorduğunu belirterek, "Halimi sordu, kaç yaşındasın diye sordu. Nereniz rahatsız diye sordu" dedi. Yazıcı kısa konuşmasının ardından ziyaret sırasında kendisine getirilen çikolatadan tattı. Öte yandan ziyaretin sürdüğü sıralarda Başbakanlık korumaları çevrede toplanan çocuklara hediye dağıttı.

Başbakan Erdoğan akaraba ziyareti sonrası katıldığı Siirt Günleri Kapanış Galası'nda şu açıklamalarda bulundu.

-11 yıl içinde Siirt'te eğitime çok büyük destek verdik. Okullarımıza gönderdiğimiz biligisayar 5 bin rakamına ulaştı.

Yıllardır hayali olan üniversiteyi biz kurduk. Sağlıkta 106 milyon lira yatırım yaptık. Adalet Sarayı'nı tamamladık ve açtık.

-Yatırımlardan dolayı da Sayın Nihat Özemir'e teşekkür ediyorum.

-Siirt çok farklı bir heyecanı yaşıyor. Silahların sustuğu, ölümlerin durduğu bir süreç yaşanıyor. Mart ayından bu yana Siirt'i üzecek gönül kırıklığı yaşanmadı.

- 30 Yıl boyunca süren karanlık süreç son buluyor.

- Siirt bölgesine hiç olmadığa kadar turist gidiyor.

- Aylardır bu bölge tarihinde olmadığı kadar özel sektörün ilgisini çekiyor.

-Siirt çok farklı bir heyecanı yaşıyor. Silahların sustuğu, ölümlerin durduğu bir süreç yaşanıyor. Mart ayından bu yana Siirt'i üzecek gönül kırıklığı yaşanmadı. Aylardır tüccar, esnaf rahat bir nefes alıyor. Bu bölgelere turist gidiyor.

-Bu arada çok büyük kamu yatırımları yükselmeye devam ediyor. 11 yıldır bir yandan ihmal edilmiş yatırımları bölgeye ulaşmasının mücadelesini verirken, bir yandan da bölgenin huzura kavuşmasının mücadelesini verdik.

HOCALARIMIZ DOĞRU BİLGİ VERMEDİ

-Eskiden burası mezbahaneydi. Belediye başkanlığımda burayı bir kültür, kongre merkezine dönüştürelim dedik. Bize gülenler oldu. Aynı şekilde Haliç. Kokudan geçilmezdi. 'Burayı nasıl temizleyeceğiz' dediğimizde 'Toprak dolduracaksınız, doldurmadan olmaz' dediler. Olur mu öyle birşey? Biz çalışmalarımızı yaptık. Ülkemizdeki hocalarımız maalesef doğru bilgi vermediler. Yurtdışı ile görüştük. Buradan 2,5 milyar metreküp çamur çıktı.

- Biz asla ilerlediğimiz yoldün dönmeyeceğiz. Bu topraklarda birlikte yaşadık birlikte medeniyete inşa ediceğiz. Bu süreci sabote etmeye dönük her girişime birlikte göğüs gereceğiz. Birlikte harekete ediceğiz.

- Sağolsun Kadir Topbaş Bey bu projeyi hayata geçirdi, cendere yolunun olduğu o dereye su geliyor, boğazdan gelen su Marmara'yla buluşuyor.

- Çözüm süreciyle birlikte bu yatırımlar büyüyor, Doğuda bu sorunlar olmamış olsa orda yatırımlar patlardı, ama çözüm süreciyle birlikte bunlarından önüne geçeceğiz.

- Biz 2023 hedeflerimiz doğrultusunda bu sürecin daha iyi seviyelere taşınması için azami derecede hassas olacağız. Biz bu topraklarda beraber yaşadık beraber büyüdük Allahın izniyle bunu geleceğe beraber taşıyacağız.

SURİYE MESELESİ
- Yaklaşık 2 buçuk senedir 100 bin insan öldü, milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu, Rejim tarafından yapılan kimyasal saldırıyla çoluk çocuk binlerce insan öldü. Şunu ifade etmem gerekirki BM bu olayda varlığını tekrar sorgulatır hale getirmiştir. Kardeşlerim şunu unutmayın; "zulme rıza zulümdür."

- BM'in yapılan zulme sessiz kalması neyazık ki bu katliamlara destek olmuştur. Adeta katliamı ödüllendirmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN