Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Suriye için artık adım atma zamanı'

Erdoğan televizyonlarda yayımlanan "Millete Hizmet Yolunda" konuşmasında Suriye ile ilgili "BM Güvenlik Konseyi iş yapamaz durumda" tespitinde bulundu

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye'deki kimyasal saldırı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden karar çıkamadığını hatırlatarak "İnsan hakları evrensel beyannamesine sahip çıkanların el ele vermek suretiyle artık burada bir adım atmanın zamanı gelmiştir" dedi. Bölgede her halka eşit mesafede olduklarını vurgulayan Erdoğan, dış politikadaki yalnızlaşma eleştirilerine "Bu zorlu süreçte Türkiye, düşman değil, yeni dostlar, samimi dostlar edinmiştir" sözleriyle yanıt verdi. Erdoğan "Millete Hizmet Yolunda" konuşmasında şu mesajları verdi:

İLKELER ADINA
Biz bu bölgede, bu coğrafyada, her halka, her etnik kökene, her inanca ve her mezhebe eşit mesafedeyiz. Türk, Kürt, Arap bizim kardeşimizdir; Sünni de, Şii de bizim kardeşimizdir. Biz, Mısır'da, seçilmiş bir iktidara karşı askeri darbe yapılmasına karşı çıkarken, dengeleri, konjonktürü, çıkarları gözeterek değil; tarihimizi, ecdadımızı ve ilkelerimizi gözeterek karşı çıktık. Biz, Suriye'de, zalim bir iktidarın halkına ölüm kusmasına karşı çıkarken, ilkelerimiz, ideallerimiz, değerlerimiz adına buna karşı çıktık.
Tıpkı ecdadımızın yaptığı gibi, hem de bin yıl önce ve bin yıl boyunca yaptığı gibi, Türk, Kürt, Arap, Sünni, Şii ayrımı yapmaksızın, bir olmayı, iri olmayı, diri olmayı istiyor, bunun için samimi gayret gösteriyoruz. Onurlu, şerefli, kalbi ve vicdanı olan insanlar, Hakk'a Hak, Zalim'e zalim, Cani'ye Cani, Katile Katil demekten asla çekinmezler. Bizler, nasıl onurlu ve şerefli bir tarihi miras devraldıysak, çocuklarımıza, torunlarımıza da aynı şekilde öyle onurlu, şerefli bir tarih miras bırakmak istiyoruz. İşte onun için, dünyanın neresinde olursa olsun, Hakk'ı, adaleti savunuyor; dünyanın her ülkesi, her halkı için doğruları yürekli şekilde dile getiriyoruz.
Türkiye'nin hadiseler karşısında dik duruşu, yürekli, cesur, samimi ve ilkeli duruşu, dünyanın her yerinde takdirle ve gıptayla karşılanmıştır. Başta dünyanın mazlum ve mağdur halkları olmak üzere, insanların kalbinde Türkiye kendisine müstesna bir yer edinmiş, ilkelerinden taviz vermeyen tutumuyla milyarların takdir hislerine mazhar olmuştur. Bu zorlu süreçte Türkiye, düşman değil, yeni dostlar, samimi dostlar edinmiştir. Türkiye dik duruşuyla, darbelere darbe, katliamlara katliam diyen cesur duruşuyla, dünyaya hem demokrasi dersi, hem de insanlık dersi vermiştir.
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi 2 ülkenin süreci tıkaması neticesinde karar alamıyor. Demek ki BMGK şu anda iş yapamaz durumda. Dolayısıyla 100 binin öldürüldüğü bir Suriye'de artık ortak hareket etmenin kararına vardık. Yani bugün bir gönüllüler koalisyonu olabilir. Çünkü burada ölümlerin durma zamanı gelmiştir. İnsan hakları evrensel beyannamesine sahip çıkanların el ele vermek suretiyle artık burada bir adım atmanın zamanı gelmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriye için artık adım atma zamanı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN