Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 2.9.2013 19:20 Güncelleme Tarihi: 2.9.2013 21:12
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Bakanlar Kurulu sonrası Başbakan Yardımcısı Arınç açıklamalarda bulundu. Arınç Suriye'ye yönelik gelişmelere değindi ve bugüne kadar başka ülkelere yapılan uygulamalara dikkat çekti.

Arınç şunları söyledi;

-Obama yetkisi dahilinde olmasına rağmen Kongre'nin onayını istedi. Obama'nın Kongre'den geçireceğine inanıyor. 9 Eylül Suriye için önemli bir tarih. Ondan sonraki gelişmeleri takip etmek gerekiyor.

-Obama'nın Suriye ile ilgili konuşmasının önemine işaret eden Arınç, "Bir yaptırım veya bir müdahale veya bir cezalandırma olacaksa Esad rejimine karşı, kimyasal silah kullananlara kaşı, bunu ABD yapacak gibi görünüyor" dedi.

-Suriye'de 100 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Suriye'de sadece 264 tane balistik füze atıldığı kayıtlarda yer almıştır. Binlerce insanın hayatını kaybettiği bir ülkede buna sebebiyet verenlerin sonuçları ile karşı karşıya kalması gerekir. Bu geçen zaman zarfında önceden belirlenen hedeflerin yer değiştireceğini tahmin etmemek de mümkün değil. Küçükcük bebeklerin zehirlenerek öldüğü annelerinin babaların kucaklarında taşındığı bir olayı görmezden gelmek mümkün değil. Ama başkaları iç politika kaygıları ile bunu görmezden gelebilmiştir.

-Biz dış dinamiklerin uluslararası camianın bu konuda mutlaka harekete geçmesini bekliyoruz.

-Türkiye'ye patriotlar geldiğinde muhalefetten bize yönelik çok büyük tepki gelmişti. Türkiye kendisine yönelik her türlü tedbiri almıştır.

-Anadolu Ajansı'nın Kürtçe haber yayınına başlaması büyük bir devrimdir. Bu bizim 6. dilimizdir. Bundan sonra İngilizce haber yayınına başlayacağız.

-BM Gözlemci Heyeti raporları bugünlerde yayınlanacak. BM'nin bu rapor üzerine ne yapacağı gelişecek. Buna rağmen BM Güvenlik konseyi'nden başka bir karar çıkarmı bilemiyorum. Üyeler bunu bildiği halde tavırları değişmemiştir.

-İngiltere'de oylama yapılmış ve hükümet istediği desteği alamamıştır. BM raporları sonrası yeni bir oylama olabileceği tartışılıyor.

-MHP lideri Bahçeli'nin söylediklerini tam bilmiyorum. Türkiye aldığı vergileri bu milletin huzuru ve güvenliği için sarfediliyor. Bunun içerisine iç ve dış alanlar da giriyor. Sayın Bahçeli eleştirecek başka birşey bulamamış anlaşılan.

-Türkiye yanan ateşe karşı su sıkmakla meşgul. 100 bin insan can vermiş, 500 bin insan sadece Türkiye'de. Suriye'ye yönelik bir operasyon sadece kimyasal silah kullanmak ve son olayla bağlantılı olmamalı. Sadece bir noktayı dikkate alarak yapılacak eylem istenen neticeyi vermeyebilir. Türkiye ise doğru bildiğini yapmaya çalışıyor. Biz netice almak için ne yapılması gerektiğini Türkiye detaylı olarak anlatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN