Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış zincirini polis engelledi

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında yapılması planlanan insan zinciri eylemine polis müdahale ederken, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı yayalara kapatıldı

İstanbul'da, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında yapılması planlanan insan zinciri eylemine polis müdahale etti. Sabah saatlerinden itibaren Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'nı kapatan polis, barış zinciri oluşturan grubu dağıttı. "1 Eylül Dünya Barış Günü" için sosyal medya üzerinden, İstanbul'un birçok yerinde ve Taksim Gezi Parkı'nda "Barış zinciri" çağrısı yapılmıştı. Saat 13.00'te başlayacak etkinlik öncesi Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'nın bir bölümü vatandaşların girişine kapatıldı. Etkinlik saati geldiğinde vatandaşlar, Taksim Özgürlük Anıtı çevresinde el ele tutuşarak zincir oluşturmaya başladı. Polis, İstiklal Caddesi istikametinde uzamaya başlayan zincirin cadde girişinde önünü kesti. Kalabalık, İstiklal Caddesi'ne girerek yeniden zincir oluşturdu. Galatasaray Meydanı'na kadar uzayan zincirin önü polis tarafından yeniden kesildi. Tophane istikametine yönlendirilen eylemciler, o bölgede risk bulunduğunu öne sürerek, Çevik Kuvvet ekipleri önünde oturup gitmeyi reddetti. Polisin geri çekilmesi üzerine Tepebaşı istikametinden Tünel'e doğru slogan atarak yürümeye başlayan gruba sivil polisler eşlik etti. Beşiktaş Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne giden bütün yollar, TOMA ve çevik kuvvet polislerince kapatıldı. Dolmabahçe Sarayı girişinde toplanıp insan zinciri oluşturmak isteyenlere polis izin vermedi. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun da bulunduğu grup, kalkanlarla Bezmi Alem Camii önüne kadar iteklendi. Polis daha sonra grubun Kabataş'a doğru insan zinciri oluşturmasına izin verdi.

ANKARA'DA DA ZİNCİR

Sıraselviler'den Taksim Meydanı'na girmek isteyen gruptan ise 10 kişi gözaltına alındı. Bir grup sanatçı da Galatasaray Meydanı'nda yere serdikleri bezleri "Barış" temalı resimler yaptı. Ankara'da Kuğulu Park'ta el ele barış zinciri oluşturan bir grup Tunali Hilmi Caddesi'nde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

GÖKKUŞAĞI MODASI YAYILDI
İstanbul'da merdivenlerin gökkuşağı renklerine boyanmasıyla başlayan moda yayılıyor. Van Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi bir grup genç, Van Belediye binasının bulunduğu sokağı gökkuşağı renklerine boyayıp "1 Eylül Sokağı" ismini verirken, Tunceli'de bir kafenin merdivenleri de aynı renklerle boyandı. Batman Kent Konseyi Gençlik Meclisi de trafiğe kapalı Gülistan Caddesi'ni boyadı. Ankara'da da Kuğulu Park'ın karşısındaki Yazanlar Sokak'taki merdivenler gökkuşağı rengine boyandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış zincirini polis engelledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN