Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK'dan halka kimyasal eğitimi

Giriş Tarihi: 2.9.2013

Suriye sınırında 2 gün inceleme yapan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korg. Uyar, bölgedeki askeri birliklerde görevli komutanlardan, sivil halkı kimyasal saldırılara karşı bilgilendirmelerini istedi

Suriye'de kimyasal silahla yapıldığı değerlendirilen katliamın ardından uluslararası bir müdahalenin gündeme geldiği günlerde sınıra giderek tüm hat boyunu adım adım inceleyen Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korg. İhsan Uyar, bölgedeki askeri birliklerde görevli komutanlardan, sivil halkı kimyasal saldırı konusunda bilgilendirme çalışmasının yapılmasını istedi. Heyet, Suriye'ye olası bir askeri müdahaleden sonra Türkiye'ye yönelik bir göç dalgasının nasıl önlenebileceğini de değerlendirdi. Korg. Uyar ve beraberindeki heyet, bölgeye gönderilen 3 tabur ve teçhizatlarla bilirlikte sivil savunma önlemleri gözden geçirdi. Afyonkarahisar'dan Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'na getirilen kimyasal biyolojik radyasyon ve nükleer tespit ve arındırma aracını (KBRN) dün inceleyen Korg. Uyar, 2. Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Öncüpınar Hudut Bölük Komutanlığı içerisinde bulunan Bayraktepe'ye çıkarak sınıra daha önce yerleştirilen füze bataryaları ve hava savunma sistemini denetledi. Tabur Komutanı Piyade Kıdemli Binbaşı Hüseyin Geçgel'den bilgi alan Korgeneral Uyar, yaklaşık iki saat süren inceleme ve denetimin ardından helikopterle Kilis'ten ayrıldı.

KİMYASAL ÇADIRI

Hatay'dan başlayarak Kilis'e kadar olan Suriye sınırını havadan inceleyen Korg. Uyar ve beraberindekilerin Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki Suriye sınırındaki karakollar ile kritik noktalarda da inceleme yaptığı öğrenildi. Suriye sınırında bulunan Akçakale Gümrük Kapısı'nda olası kimyasal silah saldırılarına karşı kimyasal temizleme çadırı kuruldu. Gümrük sahasında Van AFAD'a bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) keşif aracı, olası kimyasal silah saldırısına karşı beklemeye devam ederken, kimyasal temizleme çadırı da kurulmuş oldu. Çadırda, Suriye'den gelen yaralılar kimyasal saldırıya uğramış olma ihtimaline karşı kontrol edildikten sonra hastanelere gönderiliyor. Suriye'ye yapılması düşünülen askeri müdahale, sınırdaki Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Şenyurt beldesindeki vatandaşları tedirgin etti. Suriye'ye müdahale yapılacağı haberleri nedeniyle tedirginlik yaşayan esnaf ve vatandaş, olası müdahale için sığınak yapılmasını ve gaz maskelerin dağıtılmasını istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'dan halka kimyasal eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN