Eski MİT'çi Yılmaz hakim karşısına çıktı

Giriş Tarihi: 3.9.2013 14:30 Güncelleme Tarihi: 3.9.2013 14:31
Şüpheli Bedrettin Dalan'a soruşturma ile ilgili haber vererek yurt dışına kaçmasını sağladığı ileri sürülen Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski İzmir Daire Başkanı Özel Yılmaz hakkında, Başbakanlık tarafından yargılama izni verilmesinden sonra ilk duruşma görüldü. Özel Yılmaz'ın katılmadığı duruşmada, mahkeme heyeti 5 Ağustos'da kararı açıklanan Ergenekon davasının gerekçeli kararı yazılana kadar Özel Yılmaz hakkındaki dosyanın bekletilmesine karar verdi.

MİT görevlilerinin yargılanmasının Başbakan'ın iznine bağlanmasıyla dosyası ayrılan Ergenekon sanığı Özel Yılmaz hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davaya devam edildi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin karşısına yapılan yeni adliye binasında görülen duruşmaya tutuksuz sanık Özel Yılmaz katılmazken, avukatı Can Özkan duruşmada hazır bulundu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Avukat Erol Canözkan mahkemeye 7 sayfalık savunma ve müvekili Yılmaz'a ait 10 günlük istirahat raporunu sundu. Avukat Canözkan, müvekkilin 35 yıllık meslek yaşantısında pek çok takdirname ile ödüllendirildiğini belirterek, "Müvekilimiz hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması ile 4 yıllık süreç içerisinde gerek kendisi ve gerekse ailesi ve çevresi son derece üzülmüştür. Olaylar sırasında İzmir Bölge Başkanlığı görevine naklen ve terfien atanan Özel Yılmaz tam 7 ilden sorumlu başkan olarak yaptığı görev sonrası yaş haddinden emekliye ayrılmıştır." dedi.

Avukat Canözkan, MİT bünyesinde yapılan idari soruşturmada müvekkili Özel Yılmaz'ın üzerine atılı suçları işlediğine dair kuvvetli şüphe duyulmasını gerektirecek ölçüde bilgi ve belgeye rastlanılmadığını söyledi. Canözkan, müvekkilinin hukukun dışında çıkmadığını belirterek, Bedrettin Dalan'ın 15 Ekim 2008 tarihinde yurtdışına çıktığı iddia olunmakta ise de o tarihte müvekkilimin kalbine stent takıldığını söyledi. Müvekkil Özel Yılmaz'ın tedavisine ilişkin raporlu olduğuna dair raporun fotokopisini de mahkemeye sunduklarını belirtti.

Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, gerekçeli karar yazılana kadar davanın bekletilmesini ve sonra davaya devam edilmesini talep etti. Duruşmaya verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, 5 Ağustos'da kararı açıklanan Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararı yazılana kadar Özel Yılmaz hakkındaki dosyanın bekletilmesine karar verdi. Ayrıca MİT Müsteşarlığı'nın Özel Yılmaz hakkında yürüttüğü idari soruşturmaya ilişkin raporun incelenmesi için mahkemeye gönderilmesine hükmeden mahkeme heyeti, davayı 17 Aralık Salı gününe erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski MİT'çi Yılmaz hakim karşısına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN