Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, tutanakları göndermedi

Giriş Tarihi: 3.9.2013

Tarihi 28 Şubat davası gergin başladı. Milli Güvenlik Kurulu 28 Şubat kararlarının alındığı toplantının tutanaklarını "devlet sırrı" olduğunu belirterek mahkemeye göndermedi

28 Şubat post-modern darbesinin 103 sanığı "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak etmek" suçlamasıyla dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Adliye çevresinde alınan geniş güvenlik önlemleri ve jandarmanın özel eğitimli bomba uzmanı köpeğinin aramaları sonrasında tutuklu sanıklar adliyeye getirildi. 37'si tutuklu 103 sanığın bulunduğu, 481 müştekinin yer aldığı, davaya tutuklu sanıkların tamamı katılırken tutuksuz isimlerden davanın 1 numaralı sanığı dönemin Genel Kurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ile birlikte 6 sanık mazeret sunarak duruşmaya katılmadı. Ankara TMK 10. madde ile Görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili 'dan 28 Şubat'a ilişkin belgeler istemişti. Ancak MGK Genel Sekreterliği 28 Şubat kararlarının alındığı toplantının tutanaklarını devlet sırrı olduğu gerekçesiyle göndermedi. Mahkemenin talebine MGK Hukuk Müşavirliği tarafından "Tutanakların açıklanmasına yönelik bir imkân bulunmadığı ifade edilerek" olumsuz yanıt verilmesi tutanaklara geçti. 54. hükümetin istifasına ilişkin dilekçe örneğinin ise mahkemeye ulaştığı görüldü.

'SORUŞTURMA USULSÜZ'
İsim tespitinin ardından sanık avukatları davanın usulsüz olarak açıldığını savundu. 28 Şubat hakkında daha önce İstanbul'da verilen bir takipsizlik kararı olduğunu savunan avukatlar, iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin kararı veren mahkemeden izin almadan soruşturma açtığını savundu. Sanık avukatları ile talebi iddianamenin okunmasının ardından karara bağlamak isteyen mahkeme heyeti arasında tartışmalar yaşandı. Heyet, önceki suç duyurusunun reddine karar veren İstanbul TMK Başsavcı Vekilliği'ne yazı yazılarak soruşturmanın devam edebileceğine dair cevabi müzekkere yazıldığını kaydetti. Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Aras yargılamanın yapılması gereken yerin Anayasa Mahkemesi olduğunu itirazında bulundu. Sanıklardan Çetin Doğan ayağa kalkarak, "Yeni delil dediklerinin hepsi fotokopiden ibaret. Yargıtay Ceza Genel Kurulu 2010'da, eğer bir fotokopi belgesinin aslı yoksa veya yetkili bir kişi tarafından onaylanmamışsa o belgenin geçersiz olduğuna karar vermiş" diye konuştu. 28 Şubat soruşturmasında görev alan ve duruşma savcılığını üstlenen Kemal Çetin taleplere ilişkin ara mütalaa verdi. Sanıklar ve avukatlarının taleplerini değerlendiren Çetin, Hasan Celal Güzel'in suç duyurusu üzerine açılan soruşturmada Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı tarafından etkin bir soruşturma yürütülmeden takipsizlik kararı verildiğini belirtti. Bu durumun o dönem yürürlükte olan Ceza Muhakemesi Kanunu tarafından soruşturma engelini ortadan kaldırdığını ifade etti. Duruşmaya bugün devam edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MGK, tutanakları göndermedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN