Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rojava'da katliam yok'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'nin talebi üzerine Rojava'da katliamı araştıran heyet raporunda "Katliam yok" dedi

Giriş Tarihi: 4.9.2013
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin talebiyle Suriye'nin kuzeyinde "El Nusra, (ÖSÖ), dini gruplar ve El Kaide tarafından Kürt'lere katliam yapıldığı" iddialarının araştırılması için Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi tarafından oluşturulan 9 kişilik heyet, 19-25 Ağustos arasında yaptığı incelemeleri bir rapor olarak kongreye sundu. Raporun bir kopyasının, Barzani'ye diğer kopyasının ise PKK/KCK yönetimine gönderildiği öğrenildi. Raporda, "Suriye'nin kuzeyinde Kürt'lere ilişkin ticaret, sınır göçü, sağlık yardımı silahlı güç gibi unsurlara yer verilirken raporda BDP, PKK/PYD'nin iddia ettiği gibi Rojava'da herhangi bir katliam olduğu görüşüne yer verilmedi. PYD ise sözde Rojava katliamının yer almaması nedeni ile kongreye sunulan rapora tepki gösterdi. PYD, daha önce "Katliam yok" diyen Suriyeli Kürt gazeteci Siyamend Haco'yu ölümle tehdit etmişti.

PYD YOK EDİLECEK
Öte yandan Kürt Azadi Partisi Genel Sekreteri Mıstefa Cuma'ya ait olduğu iddia edilen ve internete düşen ses kaydında PYD'nin demokratik olmayan yollara başvurması halinde yok edileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rojava'da katliam yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN