Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Suriye'den her gün 5 bin kişi kaçıyor"

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, Suriye'den kaçan sağınmacı sayısının iki milyonu aştığını, bunların yaklaşık yarısının çocuk olduğunu belirterek "Suriye yüzyılın büyük trajedisi haline geldi" dedi

Giriş Tarihi: 4.9.2013
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriye'den kaçan sığınmacı sayısının iki milyonu aştığını bildirdi. BMMYK'nın yazılı açıklamasında Suriye'deki savaşın üçüncü yılında trajik kaçışın bitmediği, Suriyeli çocuk, kadın ve erkeklerin beraberlerinde sadece giysileriyle ülkelerini terk ettiklerine dikkat çekildi. Açıklamada, son bir yıl içerisinde Suriye'den kaçan sığınmacı sayısının 1.8 milyon, bu rakamın bir yıl önce ise 230 bin 671 olduğu kaydedildi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, "Suriye bu yüzyılın büyük trajedisi haline geldi" dediği açıklamasında tek teselli verici şeyin sığınmacıları kurtaran ve ağırlayan komşu ülkelerin gösterdiği insanlık olduğunu belirtti. Guterres, bu ülkelerin, sığınmacıların yüzde 97'sini ağırladıklarını ve altyapıları, ekonomileri ve toplumları için büyük bir yükü kabullendiklerini kaydetti. Guterres, "Komşu ülkeler bu krizle başa çıkmak için acil olarak geniş kapsamlı bir uluslararası desteğe ihtiyaç duymaktadır" değerlendirmesi yaptı. Açıklamada, BMMYK Özel Temsilcisi Angelina Jolie'nin "Durum kötüleşmeye devam ederse, sığınmacıların sayısı artacak ve bu durum bazı komşu ülkeleri çökme noktasına getirebilir" ifadeleri de kullanıldı. Dünyanın, Suriye'deki krizin sona erdirilmesi konusunda trajik olarak ayrıştığını vurgulayan Jolie, insanların acılarını dindirmek konusunda görüş ayrılığı olmaması gerektiğine dikkat çekti. BMMYK verilerine göre her gün 5 bin kişi Suriye'yi terk ediyor. BMMYK'ya başvuran 2 milyon Suriyeli sığınmacıdan yarısı çocuk. 4.25 milyon kişi de Suriye içinde yerinden edildi. Açıklamada sorunun bugün Cenevre'de yapılacak toplantıyla ele alınacağı kaydedildi.

MÜLTECİ SORUNU CENEVRE'DE MASADA
Suriyeli mülteciler krizi bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşecek "Suriye'ye Komşu Ülkeler Bakanları" toplantısında ele alınacak. Yük paylaşımı konusunda izlenecek stratejilerin belirleneceği toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu temsil edecek. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından düzenlenen toplantıya Suriyeli mültecileri barındıran Irak ve Ürdün'ün Dışişleri Bakanları ile Lübnan'ın Sosyal İşler Bakanı da katılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Suriye'den her gün 5 bin kişi kaçıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN