Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 no'lu villada Fransa lideriyle tam mutabakat

Başbakan Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da Suriye konusunda birleşti: Uluslararası toplum acil adım atsın ve kimyasal saldırı karşılıksız kalamaz

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande görüşmesinden Suriye konusunda tam mutabakat çıktı. İki lider Şam yönetiminin sivilleri kimyasal silah ile hedef almasının karşılıksız bırakılmaması gerektiğini vurguladı. St. Petersburg'da Konstantinovski Sarayı'nda villalar bölgesinde Fransa'ya tahsis edilen 13 numaralı villada gerçekleşen görüşmenin ana gündem maddesi ikili ilişkiler ve Suriye meselesi oldu. Erdoğan, uluslararası toplumun Suriye konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi ve gerekli adımları ivedilikle atması gerektiğini vurguladı. Hollande ise ikili ilişkilere büyük önem verdiklerini söyledi ve en kısa zamanda Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini belirtti. İki liderin ellerindeki istihbarat bilgilerini paylaştığı öğrenilirken, Suriye'deki katliamların sona ermesi için özellikle BM'de adım atılması gerektiği vurgulandı. İki liderin Suriye'de yaşanan insanlık suçu konusunda dünyanın sessiz kalamaması gerektiği üzerinde görüş birliği yaptığı belirtildi. İki ülkenin de önceliğini BM'nin Suriye'de kimyasal silah kullandığını belirlemesi ve buna göre adım atması oluşturuyor. BM'den umut kesilmesi durumunda gündemde olan "Gönüllüler Koalisyonu" konusunda iki ülkenin de aynı çizgide olduğu kaydedildi.

GÜVEN TAZELENDİ

Görüşmede Türkiye'nin ikinci nükleer santral projesi için Japonya ile imzaladığı anlaşmaya da değinildi. Erdoğan Japon Mitsubishi ile Fransız Areva şirketlerinin geliştirdiği bir reaktör olduğuna dikkat çekerken, Hollande'nin bunun teknoloji paylaşımı olduğunu belirtti ve Erdoğan'a teşekkür etti. Erdoğan ilk ikili görüşmesini Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong'la yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 no'lu villada Fransa lideriyle tam mutabakat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN