Grup Yorum davasında 7 tahliye

Giriş Tarihi: 6.9.2013 17:49 Güncelleme Tarihi: 6.9.2013 17:52

Sultangazi'de karakola gerçekleştirdiği saldırıda ölen canlı bomba İbrahim Çuhadar'ın cenazesinin Adli Tıp'tan alınması sırasında gözaltına alınan aralarında Grup Yorum üyesi 2 kişinin de bulunduğu 11'i tutuklu 22 sanığın yargılandığı davada 7 kişi tahliye edildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Grup Yorum üyesi Ezgi Dilan Balcı ile Selma Altın'ın da aralarında bulunduğu toplam 11 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 6 zabıta görevlisinin müşteki olarak ifadesine başvuruldu. Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde çadır kurulmak istenmesi ve bu sırada yaşanan arbedeyle ilgili zabıtalar, arbedede kendilerine dayak atıldığını ve sanıklardan kimseyi hatırlamadıklarını belirterek, şikayetçi olmadıklarını söyledi.

Müşteki ifadelerinden sonra tutuklu sanıklar söz alarak tahliye edilmelerini istedİ. Tutuksuz olarak yargılanan Grup Yorum Üyesi Ezgi Dilan Balcı 'Ben Grup Yorum elemanıyım. Bizim grubumuz müzik yapıyor. Adli kontrol olarak ev hapsindeyiz, konserlerimiz oluyor ama yurt dışına gidemiyoruz" dedi. Ardından ev hapsi ile yurt dışına çıkış yasağı kararının kaldırılması talebinde bulundu.

Grup Yorum üyelerinden Selma Altın ise 'Müzisyenler olarak Türkiye'yi çok seviyoruz. Zaten yurt dışına gitmeyeceğiz ve gitmeyiz' diyerek haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıklar Bahar Kurt, Cansu Öztürk, Doğan Taştan, Feridun Osmanağaoğlu, İlkay İşler, Osman Beyazkaya ve Sibel Kırlangıç'a yurtdışına çıkış yasağı koyarak haftada bir kere imza vermek üzere adli kontrol uygulaması koyarak tahliyelerine karar verdi.

Daha önceden Grup Yorum üyesi 2 sanığın da aralarında bulunduğu 7 sanığa daha önce İstanbul 2 nolu hakimlik tarafından verilen "konutunu terketmemek" şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına, yurt dışına çıkış yasağının ise devamına hükmetti.
Tahliye edilen sanıklara emniyet birimine haftada bir imza verme zorunluluğu da getiren heyet, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grup Yorum davasında 7 tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN