Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toplumsal olaylara karşı özel SWAT birimi

Sözde ‘KCK asayiş' adıyla Cizre'de eylem gerçekleştiren terör örgütü sempatizanlarına karşı zırhlı araç sıkıntısı yaşayan polis yeni önlemler aldı. Kurşuna ve yanmaya dayanıklı kıyafet giyen özel eğitimli birim oluşturuldu.

Giriş Tarihi: 8.9.2013 10:42
Terör örgütü PKK'nın sözde asayiş birimleriyle her gün en az 10 eylem gerçekleştirdiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde güvenlik güçleri yeni önlemler aldı. Mevcut zırhlı araçların yetersiz olması nedeniyle toplumsal olaylara çoğu zaman müdahale etmekte zorlanan polis bu durumu aşmak için özel bir birim oluşturdu. Oluşturulan birimdeki polisler toplumsal olaylara müdahale için özel eğitildi.

KURŞUNA DAYANIKLI

Özel timdeki polisler toplumsal olaylarda yaya olarak faaliyet gösterecek. Olay çıkaran grupların arasına girip tespit ettikleri şüphelileri gözaltına alabilecek. Yanmaya, kısa namlulu silah ve el yapımı patlayıcılara karşı dayanıklı olan kıyafetler polislere teslim edildi. Söz konusu kıyafetler Türkiye'de sadece Cizre'de kullanılıyor. Özel kıyafetler kask, boyunluk, yelek ve bacakları aşağıdan yukarıya koruyan çelik plakalardan oluşuyor.

YAYA MÜDAHALE İMKANI

Özel birime; dayanıklı kıyafetlerin yanı sıra içi biber gazı dolu misket büyüklüğünde mermi atan silahlar da verildi. Yeni ekipman ve oluşturulan özel ekiple beraber toplumsal olaylarda suç işlediği bizzat tespit edilen şahıslar biber gazı ve gazlı mermi ile etkisiz hale getirilerek gözaltına alınabilecek.

GAZ KULLANILACAK

Aynı anda çok sayıda bölgede olay çıkararak eylem gerçekleştiren ve terör örgütünün propagandasını yapan şüpheliler yaya zırhlı polislerin gazlı mermisiyle etkisiz hale getirilerek.

Yeterli sayıda zırhlı araç yok

Türkiye'de en çok toplumsal olayın yaşandığı Cizre'nin en büyük sıkıntısını zırhlı araç yetersizliği oluşturuyor. Provokasyon amaçlayan örgüt milisleri polisin müdahale gücünü azaltmak için aynı anda dörtten fazla noktada yol kesip eylem gerçekleştiriyor. Yeterli sayıda zırhlı araç olmadığı için müdahalelerde gecikme yaşanıyor.

Sözde asayiş biriminde çocuklar ön safta

Cizre'de çıkan olaylarda eylemleri gerçekleştirenlerin neredeyse tamamı 15 yaşından küçük çocuklardan oluşuyor. Bunun birinci nedeni bölgede nüfusun fazla olması. Nüfusun fazla olmasıyla maddi sıkıntı çeken aileler çocuklarını okula gönderemiyor. İkinci ana etken ise şartlar ne olursa olsun 15 yaşından küçük çocuklar tutuklanmıyor. Şüpheliler suçüstü dahi yakalansalar savcılık tarafından serbest bırakılıyor. 15 yaşından büyük çocuklar ise ancak ellerinde molotofkokteyli ya da el yapımı patlayıcı varken ve yüzleri maskeliyken tespit edildiğinde tutuklanabiliyor.


Kaynak: Bugün
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplumsal olaylara karşı özel SWAT birimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN