Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 900 yılın projesi: Cami-cemevi bir arada

Mamak'ta yapılan cami-cemevi projesi için butona basan Çalışma Bakanı Çelik "Cami-cemevi birbirinin rakibi değil kardeşidir" dedi

Giriş Tarihi: 9.9.2013
"Son 900 yılın projesi" olarak nitelendirilen Cami-Cemevi Projesi'nin temeli Ankara Mamak'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı bir törenle atıldı. Çelik, cami ve cemevinin birbirinin rakibi değil kardeş olduğunu söyledi. Bünyesinde cami, cemevi ve aşevi barındıracak olan Cami Cemevi Kültür Merkezi'nin temel atma törenine Çelik'in yanısıra, Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan ile diğer Alevi kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törende yaptığı konuşmada Doğan, Aleviliğin kanunların himayesine alınması, cemevlerinin hukuki statüye kavuşturulması, genel bütçeden pay ayrılması önerisinde bulunurken, Çelik beraberlik, kardeşlik ve hoşgörü adına tarihi bir gün yaşandığını belirterek bu meseleleri çözmenin siyasetin işi değil gönül işi olduğunu vurguladı. Çelik, "Cami-cemevi birbirinin rakibi değil, kardeşidir, hasımlık yok, hısımız" diye konuştu. Beyaz güvercin uçuran Çelik ile Doğan, temel atma butonuna bastı.

CHP'Lİ VEKİ LLER DEN PROTESTO
CAMİ-Cemevi Projesi'nin temel atma töreni öncesinde gerginlik yaşandı. Barikat oluşturarak yolu trafiğe kapatan gruba polis TOMA'lardan tazyikli su sıktı ve gaz bombası attı. Grup ara sokaklara dağıldı. Olaylarda bazı polis ve göstericiler yaralanırken CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de gruba destek verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 900 yılın projesi: Cami-cemevi bir arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN