'Gerekeni yaparız'

Giriş Tarihi: 10.9.2013

PKK'nın çekilmeyi durdurduğu açıklamalarına "Kendileri bilir" yorumu yapan Bozdağ, "Ama Türkiye, yapması gerekenleri yapacaktır. Terör bitene kadar mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, PKK'nın çekilmesinin durdurulduğuna yönelik açıklamaları "Terör örgütü ne yapacaksa kendi bileceği bir iştir. Ama Türkiye, kendi yapması gerekenleri yapacaktır. Türkiye, kendi yapması gerekenler içerisinde her türlü alternatife dönük tedbirlerini her zaman almıştır, bundan sonra da almaya devam edecektir. Biz, bu konuda terör bitene kadar çalışmalarımızı, mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde değerlendirdi. Bozdağ, aHaber'de katıldığı canlı yayınında PKK'nın sınır dışına çıkışının durduğuna dair çelişkili açıklamalar geldiği sorusu üzerine şunları söyledi:
Türkiye'de olup biten ne varsa herkesin bir bilgisi olduğu gibi devletin her şeyi gayet iyi bildiğinin bilinmesi lazım. Şu anda, terör örgütü mensuplarının Türkiye topraklarını tamamen terki tamamlanmış değildir.
Süreç içerisinde gerek terör örgütü gerek BDP bir rol dağılımı yaptı. Birisi kötü polisi birisi iyi polisi oynuyor. Birisi bir açıklama yapıyor, sert ifadeler kullanıyor. Öbürü 'o manada değil de şöyle demek istedi' diye yumuşatan yaklaşımlar içine giriyor. Bunu, terör örgütü ve BDP'nin kendi kamuoylarına dönük bir taktiği olarak görüyorum. Bunu bilinçli bir şekilde yapıyorlar.
Barış ortamının olduğu, baskının olmadığı bir ortamda BDP seçime girerse aleyhine olacağını düşünüyor. O yüzden terör kozunu elinde tutması gerektiği kanaatleri olabilir.
Demokratikleşme vatandaşların ihtiyaç ve taleplerine dönük. Hükümetimiz bugüne kadar pek çok demokratikleşme adımı attı. Bunlar, terör örgütü istedi diye mi attı. Hayır.
(Çekilme durduruldu açıklaması) Terör örgütünü muhatap alarak konuşmak doğru değil. Terör örgütü ne yapacaksa kendi bileceği bir iştir. Ama Türkiye, kendi yapması gerekenleri yapacaktır. Türkiye, kendi yapması gerekenler içerisinde her türlü alternatife dönük tedbirlerini her zaman almıştır, bundan sonra da almaya devam edecektir. Biz, bu konuda terör bitene kadar çalışmalarımızı, mücadelemizi sürdüreceğiz.

'Tıkanıklık olabilir'
BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, "Geri çekilmenin durdurulmasının resmi olarak açıklanması, çözüm sürecinde bir tıkanıklığa yol açabilir. Bir sorundur. Bunun yönetilmesi ve çözülmesi gerekiyor" dedi. Halkların Demokrat Partisi'nin (HDP), BDP ile birleşerek yerel seçimlere beraber gireceklerini açıkladığı toplantıda konuşan Kışanak, parti olarak sürecin sorunsuz, herhangi bir tıkanmaya yol açmadan ilerlemesi için büyük gayret içerisinde olduklarını ve böyle de devam edeceğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerekeni yaparız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN