Özal davasında ilk duruşma

Turgut Özal'ın öldürüldüğü iddiasıyla açılan davada sanık Ersöz'ün avukatı, "Gizli tanık Semra Özal'ı da suçluyor, o da sanık olmalı" dedi

Giriş Tarihi: 12.9.2013
Merhum 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın suikast sonu öldürüldüğüne ilişkin tarihi dava başladı. Sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya getirilemezken, müşteki Semra Özal ve Ahmet Özal da katılmadı Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkeme'sindeki duruşmada sanık avukatı Hulusi Coşkun gizli tanık ifadelerindeki Semra Özal'ın 'namus, kişilik ve iffetine' yönelik iddiaları nedeniyle duruşmanın kapalı olmasını talep etti. Özal ailesinin avukatı Hasan İşgüzar ile açık duruşma istedi. Mahkeme heyeti açık oturumla duruşmaya devam etti.

'ŞANTAJ YAPTILAR'
Mahkemede, gizli tanık Selçuk'un İstanbul 23'üncü Ağır Ceza Mahkeme'sinde verdiği ifadesi okundu. Selçuk'un ifadesinde "Semra Özal'a cinsel ilişkileri nedeniyle şantaj yapıldı. Behçet Oktay devreye sokularak Ahmet Özal'a babasının ölümünün doğal olmadığı söylendi. Bunu Demirel de biliyordu. JİTEM yaptı. Eşref Bitlis, Kazım Çillioğlu, Cem Ersever de bu operasyon kapsamında öldürülmüş olabilir" iddiaları yer aldı. Davaya katılmayan sanık Ersöz mahkemeye 98 sayfalık yazılı savunma gönderirken, avukatı Coşkun ise "Semra Özal 'Adı geçen kişileri tanımıyorum' diyor. Gizli tanık iddiasına göre, olayda Ersöz maktulu öldürttü, zehirleyerek öldüren de Semra Özal. Bu suçta azmettiren sanık burada ise Semra Özal'ın da sanık olarak bulunması gerekir" dedi.

ZORLA GETİRME

Avukat İşgüzar, posta kutusuna bırakılan ve Turgut Özal'ın uluslararası komplo değil iç siyaset nedenleriyle öldürüldüğü iddialarının yer aldığı bir mektubu da mahkemeye sundu. Mahkeme, Ahmet Özal'ın ifade vermediğini, davaya müdahil olup olmayacağının talimatla öğrenilmesine, eğer katılmazsa tanık olarak mahkemede dinlenmesine, gelmemesi halinde de zorla getirilmesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özal davasında ilk duruşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN