Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Münakaşa yapanlar teknolojiyi verenler'

Nuceyfi'yi kabul eden TBMM Başkanı, Suriye ile ilgili olarak "Topla tüfekle ya da kimyasal silahla ölmesi ne farkeder?" dedi

Giriş Tarihi: 12.9.2013
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Suriye'de insanların hangi silahla öldürüldüğünün münakaşasını yapanlar, aynı zamanda bu teknolojiyi verenlerdir" dedi. Çiçek, Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi'yi kabul etti. Görüşmede Çiçek Irak halkının huzurunun ve refahının artmasını istediklerini belirtirken, önümüzdeki günlerde İranı da ziyaret edeceğini açıklayan Nuceyfi Başbakan Tayyip Erdoğan'a, Irak Başbakanı Mali'nin "ilişkilerin normalleşmesi" mesajını getirdiğini söyledi. Nuceyfi'nin "Suriye'deki iç savaş, düşmanlarımız tarafından belli bir tertip sonucunda bizim ülkelerimize de sirayet edebilir. Dünyada kimyasal silahların kullanılmasına karşı girişimler yapmacık bir gösteriydi. Onların amacı Suriye'nin elinde bulunan kimyasal silahların alınmasıdır" sözleri üzerine Çiçek de yeniden söz alarak şöyle konuştu: "Öncelikle akan kanın durması lazım. İnsanların 'hangi silahla' öldürüldüğü tartışılıyor. Bunun münakaşasını yapanlar, aynı zamanda bu teknolojiyi öldürenlere verenlerdir. Keçi can derdinde kasap et derdinde. Çocukların, kadınların, yaşlıların öldükten sonra topla tüfekle ya da kimyasal silahla ölmesi ne farkeder?" diye konuştu. Aklın öne çıkmasını isteyen Çiçek, ilginç bir yorum da yaparak, "Allah aklı Hans'a verdi de Hasan'dan esirgemedi. Akıl bizde de var ama yeteri kadar kullanamıyoruz." Terör örgütlerinin Ortadoğu'yu mekan tutmaya başladığını vurgulayan Çiçek, kendisinin de İran'a ziyarette bulunacağını anımsattı.

DAVUTOĞLU GÖRÜŞMESİ

Nuceyfi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Türkiye'nin mezhepçi bir politika izlediği yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin Irak'taki her grupla ülkenin barış ve güvenliğine yönelik olarak temas içinde olduğunu vurguladı. Nuceyfi de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin herkesin ortak arzusu olduğunu belirtti. Suriye konusunda ise Davutoğlu, nasıl ki halkına karşı Halepçe'de bir katliam gerçekleştiren Saddam Hüseyin'in demokratik bir Irak'ta yeri olmamışsa, geleceğin yeni Suriye'sinde de halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad'ın yerinin olamayacağını vurguladı. Diplomatik kaynaklar, Nuceyfi'nin Suriye'deki krizin çözümü için Irak olarak Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini vurguladıklarını aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Münakaşa yapanlar teknolojiyi verenler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN