Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan çirkin suçlamaya yanıt

Giriş Tarihi: 13.9.2013 13:01 Güncelleme Tarihi: 13.9.2013 15:40

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esad'ın Türkiye'nin muhaliflere kimyasal silah verdiği iddialarına yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Samuel Santos Lopez ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, "Biz dünyanın her yerinde hem kimyasal silahlar, hem de biyolojik ve nükleer silahların kaldırılması için kampanyalar yürütmekte olan bir ülkeyiz. Kimyasal silah insanlık suçudur. Kim buna bulaşmış olursa, kim bu silahı temin etmişse, kullanıyorsa insanlık suçu işler. Türkiye'nin bunun tedariki konusunda bırakın yardımcı olması gibi bir hususu böyle bir tedarike musamahaya bile rızası yoktur. Türkiye'nin tutumu net ve açıktır. Kimyasal silahın tedariki, kullanımı insanlık suçudur.

Gönül isterdi ki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'de ölümler bu aşamaya gelmeden, mülticiler sorunu böylesine komşu ülkelerin iç düzenlerini etkileyecek boyuta gelmeden çözüm bulabilseydi. Bugün eğer 100 bin insan ölmüşse bunun sorumlusu Suriye rejimi, gerekli adımları atmayan uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'dir.

Son teşebbüsle ilgili olarak, bir gram kimyasal silah bile yeryüzünden kalkacaksa biz destek veririz. Sadece kimyasal silahların devrini kesin çözüm olarak görmek barışı getirmez. Türkiye hiçbir zaman savaş çağrısı yapmadı. Biz savaşı durdurun diyoruz. Bunun bedelini Suriye halkı ve komşu ülkeler ödedi. Masum insanların kaybına yol açan suçlar yargılanmalı.

Pilotlarımızla ilgili sessiz ve dakika dakika bir süreç işliyor bütün birimlerimiz her tür çalışmayı yapıyor. İnşallah pilotlarımızla ilgili güzel haberleri paylaşırız" dedi.


"ÖNEMLİ OLAN PİLOTLARIMIZIN SAĞ SALİM AİLELERİNE VE VATANIMIZA KAVUŞMALARIDIR"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarına ilişkin olarak sessiz ancak sürekli takip edilen bir süreç yürütüldüğünü belirterek, "Önemli olan pilotlarımızın sağ salim ailelerine ve vatanımıza kavuşmalarıdır. Bunun için bütün birimlerimiz her türlü çalışmayı yapıyorlar. İnşallah hayırlı bir haber alabiliriz" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Samuel Santos Lopez ile Dışişleri Bakanlığı'nda baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Lopez'in ziyaretini tarihi olarak nitelendiren Davutoğlu, "Tarihi, çünkü bu iki ülke arasında bakan düzeyindeki ilk ziyaret" ifadesini kullandı.

Çok samimi ve dostane bir görüşme yaptıklarını, birçok konuda ortak yaklaşıma sahip olduklarını gördüklerini belirten Davutoğlu, "Her iki ülke de bulundukları coğrafi konum dolayısıyla son derece önemli bir jeopolitik özelliğe sahip. Biz iki kıtayı birleştiriyoruz, Nikaragua da iki okyanus arasında bir ülke" diye konuştu.

Nikaragua'nın iki okyanusu birleştiren bir kanal projesi üzerinde çalıştığını ifade eden Davutoğlu, Kanal İstanbul'un da Türkiye için benzer bir proje olduğunu söyledi.


MAVİ MARMARA İÇİN TEŞEKKÜR

Üniversite yıllarındayken, Nikaragua'daki Sandinista devrimini ve halkın otoriterizmle mücadelesini saygıyla karşıladıklarını kaydeden Davutoğlu, "Nikaragua da son dönemde özellikle Mavi Marmara'ya yapılan saldırı sonrasında en net tutumu takınan ve İsrail ile ilişkilerini askıya alan tutumuyla da dünyaya örnek olan bir dayanışma sergiledi bizimle" dedi.

Mevkidaşına bu dayanışma için teşekkür ettiğini aktaran Davutoğlu, Nikaragua'nın uluslararası konularda BM'deki tutumuyla her zaman barışçıl bir yaklaşıma sahip olduğunu vurguladı.

Lopez ile görüşmesinde ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla geniş bir dosya üzerinde çalıştıklarını ifade eden Davutoğlu, "Mutabık kaldığımız husus, ekonomik ilişkilerimizi geliştirebilmek için hukuki yapıyı sağlamlaştırmamız, yani aramızda hangi anlaşmalar eksikse onları tamamlamamız" dedi

İki ülke arasında müzakere edilen ticari ve ekonomik işbirliği anlaşması üzerinde mutabık kaldıklarını kaydeden Davutoğlu, anlaşmanın New York'ta BM Genel Kurulu toplantıları için bir araya geldiklerinde imzalanacağını söyledi. Davutoğlu, çifte vergilendirmeyi önleme, yatırımları teşvik ve serbest ticaret anlaşmasının en kısa zamanda tamamlanmasının hedeflendiğine de değindi .

Lopez'in, ziyareti kapsamında İstanbul'da Türk işadamlarıyla buluştuğunu ve onları Nikaragua'ya gitmeye teşvik ettiğini belirten Davutoğlu, Türkiye'nin Latin ve Orta Amerika'ya yönelik açılımı doğrultusunda, en kısa zamanda Nikaragua'da bir büyükelçilk açmayı planladıklarını söyledi. Nikaragua'nın da Türkiye'de bir büyükelçiliği bulunması konusunda prensip kararına vardıklarını kaydeden Davutoğlu, THY'nin Nikaragua'ya uçuşlara başlaması konusunu da ele aldıklarını belirtti.

Bölgesel konuları da istişare ettiklerini ifade eden Davutoğlu, kendisinin Lopez'i Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin bilgilendirdiğini, mevkidaşının ise Orta Amerika konusunda bilgi verdiğini söyledi.


LÜBNAN'DA KAÇIRILAN TÜRK PİLOTLARI

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarının durumuna ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, pilotların aileleriyle görüştüğünü, onların hislerini ve acılarını paylaştığını ifade etti.

Davutoğlu, "Daha önce birçok örnekte olduğu gibi çok sessiz, sakin ama emin olun dakika dakika takip ettiğimiz bir süreç işliyor. Burada önemli olan pilotlarımızın sağ salim ailelerine ve vatanımıza kavuşmalarıdır. Bunun için bütün birimlerimiz her türlü çalışmayı yapıyorlar. İnşallah hayırlı bir haber alabiliriz. Bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin yoğun çalışmalar yürüterek son 10 yıl içinde Afganistan ve diğer ülkelerde 158 vatandaşını ailelerine kavuşturduğunu anımsatan Davutoğlu, "İnşallah pilotlarımız için de bu güzel haberi sizlerle paylaşırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan çirkin suçlamaya yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN