Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faili meçhul sorusuna 'Biz legal çalıştık' yanıtı

Faili meçhuller soruşturmasının iki önemli ismi Mehmet Ağar ve Korkut Eken ifade verdi. Ağar, "Biz çalışmalarımızı legal yollarla yürüttük" dedi

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından 3 yıldır devam eden faili meçhul soruşturmasında bir ve iki numara ifade verdi. Dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın, geçen Cumartesi günü Ankara Adalet Sarayı'na gelerek gizlice faili meçhul soruşturmasını yürüten TMK 10'uncu Maddeyle Görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'ye şüpheli sıfatıyla ifade verdiği ortaya çıktı. Ağar'ın ifadesinde, "Emniyet Genel Müdürü ve Adalet Bakanı olarak görev yaptım. Terörle Mücadele kapsamında legal yollarla çalışmamızı yürüttük. İddia edildiği gibi bu tarz fiillerle ilgimiz olmamıştır" dediği öğrenildi. Soruşturmanın iki numarası, Emniyet Özel Harekat Dairesi'nin kurucusu, eski MİT'çi emekli Yarbay Korkut Eken de şüpheli olarak dün ifade verdi. Savcı Bilgili'nin 13 faili meçhul cinayetle ilgili soru sorduğu, Eken'in de 18 sayfalık ifade verdiği bildirildi. Eken'in, iki saat süren ifadesinde hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, "Operasyonlara katılmadım. Ölüm listelerinden de haberim yok" dedi. Eken ifadesinin ardından savcılık tarafından serbest bırakıldı.

EKSİKLER TAMAMLANIYOR
Soruşturma Savcısı Mustafa Bilgili'nin "Faili meçhul cinayetler soruşturması"nı bitirmek için düğmeye bastığı kaydedildi. İddianamenin yazımına başlayan Bilgili, Ayhan Çarkın'ın ifadesi kapsamında eksik kalan kısımları tamamlamak için harekete geçti. Savcı Bilgili, soruşturma kapsamında dönemin önde gelen bazı isimlerini ifadeye çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faili meçhul sorusuna 'Biz legal çalıştık' yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN