Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komisyonda çözüm arayışı

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun CHP'li üyeleri kendi aralarında anlaşamayınca olaya Meclis Başkanı Cemil Çiçek el koydu. Komisyon Çiçek başkanlığında toplanıp sorunu aşmak için 3 maddelik çözüm önerisini görüştü ve kabul etti. Dünkü toplantıda Çiçek, CHP'li üyeler arasındaki anlaşmazlıkları dile getirip "Buyrun burada konuşalım, anlatın" dedi. AK Partili Mustafa Şentop, "Anlaştığımız maddelere daha sonra Süheyl bey (CHP'li Süheyl Batum) gelip itiraz ediyor" dedi. Batum ise üyelerin katılmadıkları toplantılarla ilgili bilgilendirilmeleri gerektiğini söyledi. MHP'li Oktay Öztürk de Batum'a destek vererek, "Daha önce görüşülen maddeler tartışılmaz diye bir şey mi var" diye sordu. Tartışmalar sonucunda komisyon sorunun çözümü için üç maddede uzlaştı:
4 partinin üzerinde uzlaşmaya vardığı maddelere ilişkin itirazlar, uzlaşma olmayan 113 maddenin görüşmeleri tamamlandıktan sonra ele alınacak.
Mutabakat olan 59 maddeyle ilintili maddelere itiraz olursa bunların görüşmeleri de sona bırakılacak. Üzerinde tam mutabakat sağlanamayan maddelere ilişkin iddialar ise ele alınabilecek.
Yazım Komisyonu toplantısına parti adına katılan kişiler sorumlu olacak. Bir toplantıda yazılan metne toplantıya katılmayan kişi itiraz edemeyecek. Ancak partilerin önerdiklerinden çok farklı metin kabul ediliyorsa katılan üye toplantıda olmayanları arayıp fikirlerini soracak.

CHP'DEKİ GERİLİM

Bugün komisyonda görüşülecek anadilde eğitim hakkı da CHP'de tartışma yarattı. CHP'nin Uzlaşma Komisyonu üyeleri Atillla Kart ve Rıza Türmen'in Bulgaristan modeline yakın bir metin kaleme aldığı öğrenildi. CHP MYK'nın geçen gün yaptığı toplantıda bu madde de masaya yatırıldı. CHP'li Batum Kart ve Türmen'in hazırladığı metni sert bir dille eleştirdi ve bunun asla kabul edilemez olduğunu söyledi. CHP MYK Kart ve Türmen'in önerisini reddetti. CHP eğitim konusunda, "Eğitim Türkçe yapılır, öğrenim serbesttir" şeklinde yeni bir fıkra yazdı. Bu fıkranın Komisyon toplantısında gündeme getirileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komisyonda çözüm arayışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN