Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kato Dağı'nda halay çekiliyor"

Çözüm süreciyle ilgili "Huzuru bozan tarihi bir vebalin altında kalır" diyen Erdoğan, "Anneler huzurla evlatlarını askere yolluyor" dedi

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da toplumsal barış ve huzur mesajı verdi. Kato ve Cudi Dağı'nın artık halaylarla, düğünlerle gündeme geldiğini söyleyen Erdoğan, "Huzuru bozan tarihi bir vebalin altında kalır" mesajı verdi. Erdoğan, Adıyaman'da havalimanı ve yapımı tamamlanan diğer tesislerin ortak açılış töreninde şunları söyledi:

ŞIRNAK HABERİ
Önceki gün Şırnak'tan bir haber aldım. Beytüşşebap'ta Kato Dağı artık askerimizin de halaya katıldığı düğünlerle gündeme geliyor. Cudi Dağı piknik yapan vatandaşlarla gündeme geliyor. Ama şimdi bunu yeniden bozma gayretinde olanlar var.
Huzur ortamı devam ettikçe bölgede yatırımlar artıyor. Esnaf kepenk kapatmıyor, anneler huzurla evlatlarını yolluyor, anneler evlat acısı yaşamıyor. Bu huzur ortamını sabote eden tarihi bir vebalin altında kalır. Doğunun Güneydoğu'nun kanı üzerinden, uyuşturucu ticareti yapanlar, rant devşirenler tuzaklarda maşa olanlar bunun altında ezilirler kalkamazlar. Bu huzur ortamına bütün bölgedeki kardeşlerim sahip çıkacak. Silahlar aradan çekilecek siyaset konuşacak. Her ne meselimiz varsa diyalogla, kardeşlik hukukuyla çözeceğiz. İpini Türkiye düşmanlarının tutuğu provokatörlerin tuzaklarına düşmeyeceğiz.
Türkiye genelindeki tüm Alevi kardeşlerime özellikle sesleniyoruz. Ana muhalefetin bizzat içinde olduğu kirli bir senaryo sergilenmek isteniyor. İbadethanelerde çirkin kışkırtmalar yapılıyor. Kirli bir el anamuhalefet partisini maşa olarak kullanıp Türkiye'de sorun çıkarmak istiyor... Bunların döneminde kaç tane, AK Parti döneminde kaç cemevi açılmıştır? CHP, Dersim'in hesabını vermedi. Şimdi ülkeyi karıştırmak için bütün illerde huzursuzluk meydana getiriyor.
Hukuk dışı eylemlere karşı Türkiye hukuk içinde her türlü müdahaleyi yapacaktır. Bizi karanlık geçmişe döndürmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz.
Birbirimizin yaşam tarzlarına saygı göstereceğiz. Benim başı açık kardeşimde başı kapalı kardeşimde elle bu caddelerde bu sokaklarda yürüyecekler.
Bizim tek milletimizi, tek bayrağımız, tek vatanımız var. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Türk Kürde, Kürt Türke saygı duyacak.
11 yıl içinde nice tuzaklarla, nice kışkırtmalarla karşılaştık. Ama o kirli senaryoların hepsi bozuldu.
Sanal gündemleri oluşturanlar zannettiler ki bizi meşgul edecekler. Adları Gezicimidir nedir Adıyaman'a bunlar gelebildi mi? Niye gelemediler, maya sağlam maya. Yapay tartışmalara Adıyaman prim vermedi... Bunlar geçmişte hep darbecilerle el ele oldukları için hala darbe çağrısı yapıyorlar, dertleri başka. Allah'ın izniyle burası ne Mısır'dır ne Suriye'dir. Çünkü Türkiye artık bu işin olgunluğuna ulaşmıştır.

BM İPE UN SERİYOR

Esad, babasını geçti. Şu an 110 bin bilinen, 200 bin de bilinmeyen ölü var. Dünya 'kimyasal silahlarla bin 700' kişi öldü diyor. Biz de diyoruz ki konu sadece kimyasal silahlar mı? Kitlesel imha silahlarını nereye koyuyorsunuz, onu niye dikkate almıyorsunuz? Neticesi ölüm olan her suç dünyada hesaba çekilmeli. Hani dünyanın sesi. BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri hala kararını veremedi. İpe un seriyor. Gücü olanlar burada adımını atmadı.
Türkiye'nin anamuhalefet Genel Başkanı çıkıyor 'Barışa Evet, Savaşa Hayır' mitingleri düzenleyeceklerini açıklıyor. Sevsinler seni. Sen Çanakkale'de savaşa hayır diyebildin mi, haçlı zihniyetine karşı hayır diyebildin mi, o gün senin yanında, tabii senin demeyeceğim, o gün bizim yanımızda kimler vardı? Suriyeli Müslüman kardeşlerimiz vardı, Bosnalı Müslüman kardeşlerimiz vardı, dünyanın değişik yerlerinden Müslüman kardeşlerimiz vardı. Niye gelmişlerdi? Türkiye'de bizim Müslüman kardeşlerimiz öldürülüyor diye gelmişlerdi. Kandırılıp buraya savaşmaya getirilen Müslüman kardeşlerimiz bile burada savaş esnasında ezan seslerini duyunca kandırıldıklarını anladılar ve hemen saflarından koptular. Bu birlik böyle bir birlik.
Bu topluluk hiçbir zaman zalimlerle beraber olmadı. Biz şuna inanıyoruz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Mısır'da da demokrasi askeri darbe ile yıkıldı. Biz şuanda da darbeyi yapanlarla beraber olamayız. Biz onların yanındayız. Ama zalimlerin yanında değiliz. Darbecilerin yanında değiliz. Bugüne kadar bunları nasıl söylediysek, bundan sonra da söyleyeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kato Dağı'nda halay çekiliyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN