Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anlaşma iyi ancak eksik'

Giriş Tarihi: 16.9.2013

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin daveti üzerine bugün Paris'e gidecek olan Davutoğlu, Suriye halkıyla görüşen tek ülke olarak Türkiye'nin ve muhalefetin görüşlerini iletecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin daveti üzerine bugün Paris'e gidiyor. Zirvede İngiltere, Fransa ve bazı Arap ülkeleri liderleri ile bir araya gelinmesi planlanırken, ABD Rusya ile varılan mutabakatın detaylarını anlatacak. Dün akşam Suriye muhalefetiyle görüşen Davutoğlu, Suriye halkıyla görüşen tek ülke olarak muhalefetin görüşlerini iletecek. "Anlaşma iyi ancak eksik" görüşünü savunan Türkiye, "Mutabakat Esad'ın katliamlarına yeşil ışık yakmamalı. Belirlenen 2014 ortasına kadarki süreçte Esad katliamlara devam ederse ne olacak?" sorusunu gündeme getirecek. 100 binden fazla insanın ölümüne neden olan Suriye krizinde Türkiye çözüm için diplomasisini hızlandırdı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, 2 günde 2'nci kez aradığı Davutoğlu'na, dün Suriye'de rejimin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin olarak Rusya ile varılan mutabakat çerçevesinde izlenecek yöntem konusunda bilgi verdi. Davutoğlu, Kerry'nin daveti üzerine bugün Paris'e gidiyor. Zirvede ABD, Rusya ile varılan mutabakatın detaylarını anlatacak. Dün akşam Dışişleri Konutu'nda Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Jarba, Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümet Başkanı Ahmed Tuma ve Yüksek Askeri Konsey Başkanı Selim İdris'i kabul ederek Suriye halkını temsil eden muhalefetle görüşen Davutoğlu, Suriye halkıyla görüşen tek ülke olarak Paris'te Suriye halkının ve muhalefetin görüşlerini iletecek. "Anlaşma iyi ancak eksik" görüşünü savunan Türkiye, kimyasal silahların imhası noktasında varılan anlaşmanın önemli ve iyi bir adım olduğunu vurgulayacak.

KATLİAMLAR SÜRERSE NE OLACAK?

Ancak, "Mutabakat Esad'ın katliamlarına yeşil ışık yakmamalı. Belirlenen 2014 ortasına kadarki süreçte Esad katliamlara devam ederse ne olacak?" sorusunu gündeme getirecek. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise ABD ve Rusya arasındaki mutabakatın olumlu bir adım olarak karşılandığı belirtilerek, "Bu mutabakat Suriye krizinin nihai çözümü olarak görülmemeli ve rejim tarafından kimyasal silahlar kullanılmadan gerçekleştirilen katliamlar mutlaka engellenmelidir" denildi. Açıklamada, Türkiye'nin kimyasal silahlar başta olmak üzere tüm kitle imha silahlarının dünyada ve bölgesinde tasfiyesini ilke olarak memnuniyetle karşılayacağı vurgulanarak, şunlar kaydedildi: "Bu çerçevede, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda ABD ve Rusya Federasyonu arasında Cenevre'de sağlanan mutabakat olumlu bir adım olarak karşılanmış ve dikkatle değerlendirilmiştir. Suriye rejiminin envanterinde bulunan kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması ve imha edilmesi, bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe yönelik bir tehdidin bertaraf edilebilecek olması bakımından son derece önemlidir. Sözkonusu mutabakat Suriye rejimince istismar edilmemeli ve rejime halkına karşı yeni katliamlara girişmesi için zaman kazandıracak bir süreç haline dönüşmemelidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anlaşma iyi ancak eksik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN