Terör bitince uyuşturucu buldular

Giriş Tarihi: 16.9.2013
Terör nedeniyle yıllarca girilemeyen Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Bağlan köyünde, İHA'larla bulunup 500 kişilik timle yapılan baskında piyasa değeri 40 milyon lira olan 10 ton 572 kilo esrar ile 20 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İl Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Hilmi Atalay ve İl Emniyet Müdürü Recep Güven ile birlikte Bağlan köyünde düzenlenen operasyonla ilgili gazetecilere bilgi verdi. Kıraç, bölgede yapılan diğer operasyonlar konusunda da şunları söyledi:

ÇAĞRI YAPTI
"Uyuşturucudan elde edilen kara para terörist faaliyetlerin de finans kaynağını teşkil etmektedir. Mayıs 2013 tarihinden itibaren kırsal alanda yapılan 196 ayrı operasyonda toplam 47 milyon 893 bin 665 kök kenevir bitkisi imha edilmiş, büyük çoğunluğu imalat yerlerinde olmak üzere toplam 13 bin 309 kilo kubar ve 25 bin 605 kilo toz esrar maddesi ele geçirilmiş, operasyonlarda 470 şüpheli yakalanmıştır. Söz konusu esrar maddelerinin piyasa maddi değerinin 2.5 milyar lira olduğu değerlendirilmektedir. Bölge halkına seslenmek istiyorum. Bu bir insanlık suçudur. Bunun önüne geçmek için özellikle görevlilere yardımcı olmalarını bekliyoruz."

'OKUL BOYKOTU SORUN ÇÖZMEZ'
Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ilde bin 300 okulda 16 bin 461 öğretmenin 487 bin öğrenciye hizmet vereceğini ve bu yıl 30 binin üzerinde yeni kayıt yapıldığını belirtti. BDP'nin boykot çağrısı hatırlatılan Kıraç şöyle dedi: "Eğer biz eğitim çağında çocuklarımıza arzulanan eğitimi vermezsek bunu telafisi imansız olur. Kamu görevlileri görevlerinin başında olacaklar, kamu görevlilerine kimse çağrı yapamaz. Bunun görüşüleceği mecralar, mevkiler parlamentodur, farklı alanlardır. Oralarda ihtiyaçların karşılanması görüşülebilir, tartışılabilir ama çocuğun okula gitmemesi, bu problemi çözmez."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör bitince uyuşturucu buldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN