Kemikleri anne ve babası ile yan yana gömülecek

Mardin'in Dargeçit ilçesi Boğazköy'de geçtiğimiz yıl Şubat ayında yapılan faili meçhul kazısında bulunan kemiklerin kime ait olduğu tespit edildi.

Giriş Tarihi: 17.9.2013 15:26 Güncelleme Tarihi: 17.9.2013 15:43
Mardin'in Mazıdağı ilçesi Boğazköy'de geçtiğimiz yıl Şubat ayında yapılan faili meçhul kazısında bulunan kemiklerin Seyhan Doğan'a ait olduğu kesinleşti.

Adli Tıp Kurumu, kemiklerin, Boğazköy'de 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan 13 yaşındaki Seyhan Doğan'a ait olduğunu belirledi. Kemiklerin çocuklarına ait olduğu kesinleşmesi üzerine İstanbul'a giden Seyhan Doğan'ın yakınları, Doğan'ın naaşını Adli Tıp Kurumu'ndan teslim alacak.

Seyhan Doğan'ın annesi Asiye Doğan 2000, babası Ramazan Doğan ise 2010 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştü. Bulunan kemiklerin Seyhan Doğan'a ait olduğunun kesinleşmesinin ardından aile, Doğan'ı anne ve babasıyla aynı mezarlıkta toprağa vermeye karar verdi.

Mardin'in Dargeçit ilçesinde 1995 yılında İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler çok sayıda eve baskın düzenleyerek, 4'ü çocuk 8 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Hazni Doğan (9), Seyhan Doğan (13), Abdurrahman Coşkun (18), Abdullah Olcay (21), Mehmet Emin Aslan (18), Nedim Akyol (13), Davut Altunkaynak (12) ve Süleyman Seyhan'dan bir daha haber alınamadı. 17 yıl sonra ailelerin savcılığa başvurması üzerine geçtiğimiz yıl Mardin Cumhuriyet Savcılığı, Boğazözü köyünde kazı yapılmasına karar verdi. Köyde yapılan kazılarda birçok insana ait kafatası ve kemikler bulundu. Adli Tıp Kurumu'nda ailesinden alınan kan ve doku örneği yapılan incelemeden sonra bulunan kemiklerin Seyhan Doğan'a ait olduğu kesinleşti.Konu ile ilgili açıklama yapan Mardin İnsan Hakları Derneği Başkanı Avukat Erdal Kuzu, 1995 yılında Dargeçit ilçesinde gözaltında kaybettirilen ve kemikleri Dargeçit Bağözü'nde bir kuyuda bulunan 13 yaşındaki Seyhan Doğan'ın geçtiğimiz yıl Dargeçit ilçesi Boğazköy'de yapılan kazılarda ortaya çıkan kemiklerin Adli Tıp raporu sonucu kimliğinin kesinleştiğini söyledi.

Kimlik tespiti kesinleşmesi üzerine yarın Dargeçit ilçesinde kılacakları cenaze namazının ardından toprağa verileceğini belirten Kuzu, "Kürtlere karşı devlet tarafından işlenmiş olan insanlık suçunun en somut delili olan bu olayın failleri hala dışarıda. Dargeçit ilçesinde 1993-1996 yıllarındaki devlet konsepti kamuoyuna açıklanmalı. Konseptin uygulayıcıların askeri ve sivil ayakları d'hil olmak üzere tamamının yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz. Yargısız infaz soruşturmalarının bir an önce neticelendirilmesini talep ediyoruz. Bölgede hala belli, birçok faili meçhul cinayetlere kurban giden yüzlerce insan var. Bu insanların aileleri hala kendi evlatlarının izini bulmak için mücadele veriyor." açıklamasını yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemikleri anne ve babası ile yan yana gömülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN