Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Büyük ağabey'e yakalama kararı

Giriş Tarihi: 18.9.2013

Dink davası, Yargıtay'ın kısmi bozma kararı sonrası yeniden görülmeye başlandı. Mahkeme, "Büyük ağabey" lakaplı Erhan Tuncel hakkında yakalama istedi

Yargıtay'ın Hrant Dink davasında, "Terör örgütü yok, ancak suç örgütü var" diyerek kısmi bozma kararı verdiği kararın ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi dün davayı yeniden görmeye başladı. Duruşmaya, sanıklardan Yasin Hayal ve Salih Hacısalihoğlu ile Dink Ailesi'nin avukatları katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk da duruşmayı izledi. Sanıklara Yargıtay'ın bozma ilamına karşı diyecekleri soruldu. Yasin Hayal, Yargıtay'ın bozma kararını kabul etmediğini söyleyerek, cinayeti işleyen suç örgütüyle ilgisi olmadığını iddia etti. Beraati istenen Salih Hacısalihoğlu ise bozma kararına uyulmasını talep etti.

LEHTEKİLER KALSIN...

Duruşmaya katılmayan Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu ise Yargıtay ilamının çelişkili olduğunu, Tuncel'in lehine olan kısımlara uyulmasını, aleyhe olan bölümlere uyulmamasını istedi. Mahkeme Başkanı Mustafa Başer, Dink Ailesi'nin avukatlarına "Yargıtay, suç örgütü yönünden müdahilliğinizi kabul etmiyor" diyerek, görüşlerini sordu. Avukat Bahri Belen, Yargıtay'ın cinayeti basit bir gerekçeye dayandırdığını savunarak "Yargıtay, Dink'in 'Türklüğü aşağılayan yazılarından dolayı öldürüldüğünü' belirtiyor. Aslında bu kadar basit değil. Bu örgüt 'akıllı ol' diye Orhan Pamuk'u hâlâ tehdit ediyorsa, Agos Gazetesi'nin merdivenleri borda-maviye boyanıyorsa, Agos Gazetesi ve Dink Ailesi, bu tehdidin nereden geleceğini bilmek için müdahil olmuştur" dedi. Belen, Trabzon'daki papaz cinayeti, Başbakan'ın uçağına bomba ihbarı, Mc Donald's'ın bombalanması ve Dink'in öldürülmesi eylemlerini gerçekleştiren örgütün başının ve sonunun ortaya çıkması için müdahil olduklarını söyledi.

SUÇ VASFI DEĞİŞEBİLİR
Avukat Fethiye Çetin ise Dink Ailesi'nin yaptığı açıklamayı okuyarak "Aile, duruşmalara katılmayacağını bildirdi. Bu müsamereyi daha fazla görmek istemediklerini belirttiler" dedi. Cumhuriyet savcısı Zafer Koç ise Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını istedi. Savcı Koç, Yargıtay'da Erhan Tuncel'in cinayete katıldığı ve McDonald's patlamasının öldürmeye teşebbüs olabileceği yönündeki bozma ilamının dikkate alınarak, suç vasfının değişme ihtimaline karşı Tuncel'in tutuklanmasını istedi. Mahkeme heyeti, savcının talebini kabul ederek Tuncel'in tutuklanmasına karar verdi. Heyet, duruşmaya gelmeyen sanıklar Ahmet İskender, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz ve Osman Hayal'in bir sonraki celseye zorla getirilmesine karar verdi. Yargıtay'ın bozma ilamına uyulup uyulmayacağı ise sanık beyanlarından sonra karar verilecek. Duruşma 3 Aralık'a ertelendi.

5 YILDA TAHLİYE EDİLDİ
19 Ocak 2007'de işlenen cinayete ilişkin dava 2 Temmuz 2007'de görülmeye başlandı, 17 Ocak 2012'de de karara bağlandı. Cinayetten beraat eden Erhan Tuncel Trabzon'da McDonald's'ın bombalanması eyleminden 10 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Cezasının infazı 7 yıl olarak hesaplanan Tuncel, 5 yıldır tutuklu olması göz önüne alınarak tahliye edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Büyük ağabey'e yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN