Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Milyonlar tehdit altında'

Erdoğan, Suriye'de Esad rejiminin bombalamaları nedeniyle Fırat'taki barajların risk altında olduğunu, milyonlarca insanın sular altında kalabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Bab El Hava sınır kapısında yapılan bombalı saldırının Türkiye ile ilgili olmadığını ve Suriye içinde Esad rejiminin rutinleşen bombalamalarından birisi olduğunu ifade ederken, "Yapılabilecek her türlü yanlışa karşı Türkiye tüm imkânları ile hazırdır" dedi. Suriye'nin her bölgesinde böyle olayları beklemenin mümkün olduğunu ifade eden Erdoğan, "Fırat üzerindeki baraja atılan bombalar nedeniyle her an barajda patlama ile karşı karşıya olduğu, milyonlarca insanın sular altında kalabileceği ile ilgili bize gelen bilgiler var. Suriye'deki zalim rejimin bütün insanlığı tehdit eden adımları var" dedi. Başbakan Erdoğan 4 Ekim'de bitecek olan Suriye tezkeresinin yenilenmesi ile ilgili olarak "Aynısı olabilir. Farklı bir tezkere de gelebilir. Arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Bize gelince biz de çalışmalarımızı yapacağız" dedi. Erdoğan Romanya Başbakanı Victor Ponta ile yaptığı basın toplantısında şu mesajları verdi:
TÜRKİYE HER YANLIŞA HAZIR: (Türkiye sınırına yakın Bab El Hava'daki bombalı saldırı) Şu anda tabii Suriye'nin içerisinde, gerek kuzeyinde gerek diğer bölgelerinde bu tür olayların hepsini beklemek mümkün. Bu Azaz'da da olur diğer yerlerde de olur. Fırat üzerinde atılan variller, bombalar nedeniyle de orada baraj gövdelerinin ciddi sıkıntılar içinde olduğu, patlama ile karşı karşıya olduğu ve milyonlarca insanın sular altında kalabileceği ile ilgili bize gelen bilgiler var. Suriye'deki zalim rejim bütün oradaki insanlığı tehdit ediyor. Sayı gözetmeden attığı adımlar var, burada da bu olaylardan biri olarak gerçekleşmiş bir bombalamaydı. Bizim ülkemizde vardığımız müzakereler içerisinde bir ilgisi yok. Yapılabilecek her türlü yanlışa karşı Türkiye bütün imkânları ile hazırdır.
TEZKERE DEĞİŞİKLİKLERE TABİ OLARAK GELEBİLİR: 4 Ekim'de gelecek olan tezkere aynısı olabilir veya bazı değişikliklere tabi olarak da bu tezkere gelebilir. Gerek Dışişleri gerekse Genelkurmay tezkere üzerinde çalışmaları yapıyor. Çalışmalar bitince biz de üzerinde değerlendirmelerimizi yapacağız ve Meclis'e sunacağız.
ROMANYA: Romanya, AB üyelik sürecimize güçlü ve koşulsuz destek veren bir ülke. Romanya'nın bu desteğini anlamlı buluyoruz. Romanya Başbakanı Victor Ponta ise Romanya ile Türkiye arasında siyasi ve askeri konularda tam bir mutabakat olduğunu ifade ederken, "Romanya Türkiye ile aynı taraftadır. Zor ve önemli kararlarında Türkiye'nin yanındadır. Suriye kararında da Türkiye'nin yanındadır. Türkiye, Suriye'de yaşanan bütün trajedileri yargıladı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Milyonlar tehdit altında'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN