Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paket bir son değil önemli bir aşama'

Demokratikleşme Paketi için "Toplumun her kesimi memnun olacak" diyen Erdoğan, Güneydoğu seçmenine, "Siyasi Kürtçülük yapan mahfiller var. Ancak ideoloji ile mide doymaz" uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Demokratikleşme Paketi ile ilgili yapılan yorumları "Henüz açıklanmamış bir paketle ilgili yorumların tamamı afakidir, yersizdir, yetersizdir" sözleriyle eleştiren Başbakan Tayyip Erdoğan, Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katılan partililere "Çalışmalarını tamamlayıp açıklayacağımız paket bir son değildir ama çok önemli bir aşamadır. Paketi açıkladığımızda toplumun her kesiminin memnun olacağını ifade etmek isterim" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:
Bizler hiç bir aman seçim ekonomisinden yana olmadık. Seçimler yaklaşırken "Acaba bizim ilçemize bir miktar daha para aktarsak" teklifi ile kimse bize gelmesin. Biz zaten olması gerekenleri yerine getirdik. Kalkıp seçim yaklaşıyor diye böyle bir gayret içine girersek kendimize ihanet etmiş oluruz.
Hizmet başka bir şey, ideoloji başka. Bizim sosyal devlet anlayışı ile yaptıklarımızı da seçim ekonomisi diye halka anlatıyorlar. Bu nasıl anlayıştır. Muhalefet sosyal devlet anlayışını kavrayacak bir muhalefet değil. 11 yıl içinde 20 milyar lira tutarında doğrudan sosyal yardım gerçekleştirdik. Sosyal yatırımlarımızı da buna dahil ettiğinizde 11 yılda 110 milyar liralık sosyal harcama yaptık. Kimsesizleri bulduk ellerinden tuttuk.
Bazıları çıkıyor başta muhalefet olmak üzere benim vatandaşımı, makarnacı, kömürcü gibi ithamlarla karalamaya çalışıyor, tahkir ediyor. Yoksulun, garibin aldığı her kuruş anasının ak sütü gibi helaldir. Benim milletim oyunu bir paket makarnaya, bir çuval kömüre satmayacak kadar gururludur, onurludur, şereflidir. Bunlar bir yoksulun sofrasına oturup, gönül dünyasını paylaşmayı bilmezler.

7 YAŞINDAN SEÇMENLİĞE

Halk, bize iktidarı devrettiğinde 7 yaşında olanlar oy kullanacaklar. 2002 yılında çevresini, ülkesini, dünyayı henüz tanımamış olanlar bugün büyüdüler. Gençler üzerinde özellikle duracağız. Nasıl bir Türkiye devraldığımızı bizden önce hangi sorunlarla uğraştığını, 11 yılda Türkiye'nin nasıl değiştiğini vurgulu bir şekilde anlatmamız lazım.
11 yıl önce iktidara geldiğimiz gün bu reformları yapmak, demokratik standartlara kavuşturmayı anında isterdik. Ama parti kapamadan, Danıştay baskınına, darbe seneryolarından sokak eylemlerine, muhalefetin direncinden bürokrasinin direncine kadar nice engelle mücadele ederek bugünlere ulaştık.
Şimdi bir kez daha yeni bir paket halinde reformlarımızı yapıyor çok önemli hakları inşallah teslim ediyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta içinde sadece bu konuya yönelik bir basın toplantısı ile yeni demokratikleşme paketini kamuoyuna duyuracağız. Henüz açıklanmamış bir paketle yapılan ilgili yorumların tamamı afakidir, yersizdir, yetersizdir.
Bu reformları şartlar oluştuğu, engeller, dirençler ortadan kalktığı için 11 yıllık zincirin bir halkası olarak gerçekleştiriyoruz. Verdiğimiz sözleri tek tek yerine getiriyoruz. Elbette ki demokrasi veya demokratikleşme uzun bir süreçtir. Çalışmalarını tamamlayıp açıklayacağımız paket bir son değildir, ama çok önemli bir aşamadır. Çalışmaları tamamlayıp paketi açıkladığımızda toplumun her kesiminin memnun olacağını ifade etmek isterim.
Bizde öyle bir muhalefet anlayışı var ki her değişimin önünde adeta bir duvar gibi duruyor. Türkiye'nin bir adım bile atmasına asla tahammül gösteremiyor. Daha paket açıklanmadan afaki yorumlar yapanlar paket açıklandığında da her zamanki istemezük tavrını gösterecek, korku senaryoları üreteceklerdir. İşte bu teşkilat tüm yalanları, ithamları daha yayılmadan bertaraf eden bir teşkilat olmalıdır. Siz onlardan çok daha fazla çalışacak, çok daha fazla kişiye ulaşacak, afaki konuşmayacaksınız. Onlar gibi doğruları gizlemeyeceksiniz, yalanlarla, korku senaryoları ile hareket etmeyeceksiniz. Bu paketin Türkiye'nin birliğine yapacağı katkıları, bin yıllık kardeşliğimizi nasıl daha da pekiştireceğini anlatacaksınız.
Özellikle benim Güneydoğu'da, Doğu'da, ülke genelindeki Kürt kökenli kardeşlerime sesleniyorum. Bu ülkede siyasi Kürtçülük yapan mahfiller var, bu oyuna gelmeyin. Sadece yerel hizmetler noktasında size verdikleri nedir bunlara bakın. Ama bir de AK Partili belediyelerin olduğu yerlerde verilen hizmete bakın. İdeoloji ile ne mide doyar ne insanca yaşama imkanına kavuşulur ne de modern yaşam tarzına ulaşılır.

SİMİTÇİ SEVİNDİ
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın ardından cuma namazı için Beştepe Camisi'ne gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, namazı çıkışı, makam aracına binmeden önce cami önünde bekleyen simitçiyi yanına çağırdı. Simitçinin tezgâhındaki 100 civarındaki simidi aralarında çocukların da olduğu cemaate tek tek eliyle veren Erdoğan, simitçiye de karşılığında 100 TL verdi. CİHAN


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paket bir son değil önemli bir aşama'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN