Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Savaş arzumuz yok kararlılık istiyoruz'

Giriş Tarihi: 21.9.2013

BM Genel Kurulu için ABD'ye hareketinden önce konuşan Gül, "Türkiye'nin bir savaş arzusu falan yok. Katliamın durması için uluslararası camiadan güçlü bir kararlılık bekliyoruz" dedi

Birleşmiş Milletler (BM) 68'inci Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretine ve gündeme ilişkin şunları söyledi:
SINIRDA EL KAİDE SIKINT ISI: Eğer bu işler uzarsa istikrarsız bir ülkede radikal ekstrem akımlar giderek güçlenir. O ülke için de bölge için de tehlikeli hale gelir Türkiye, bu konularla ilgili gayet dikkatli, gerekli tedbirlerini almakta. Terör konusunda Türkiye'nin duruşu çok sağlamdır. Bundan hiçbir tereddüt olmaması gerekir.
SURİ YE'YE ASKERİ MÜDA HALE : Türkiye, bu işin savaşsız halledilmesini isteyen bir ülke. Başından en büyük çabayı bunun için gösteren bir ülke. Savaşlar, hiçbir zaman arzu edilmez ama savaşa hazır olmazsanız da o zaman yanlışların yapılmasını önleyemezsiniz. Bu işi böyle algılamak gerekir. Türkiye'nin herhangi bir savaş arzusu falan da yoktur. Türkiye sadece Suriye'de devam eden katliamın en kısa süre içerisinde durdurulmasını talep etmektedir. Uluslararası camianın çok güçlü bir kararlılık göstermesini istemektedir.
DEMOKRATİKLE ŞME PAKETİ : Demokrasisi Avrupa standartlarına ulaşmış bir ülkenin bile hala yapmaları gerekli şeyler olduğunu gösterme açısından bütün çevrenin Türkiye'den ibret alması gerekiyor. O bakımdan, Türkiye'de yaptığımız ve yapılmaya çalışılan bütün bu reform çalışmaları, bir taraftan milli birliğimizi, beraberliğimizi daha pekiştirmek, herkesin özyurdunda, kendi ülkesinde herhangi bir şikayeti olmadan yaşamasını temin etmek ve diğer taraftan da tabii ki bölgeye ilham kaynağı olacağı kanaatindeyim. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Savaş arzumuz yok kararlılık istiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN