Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organize suç örgütüne darbe

Osmaniye ve Adana'da organize suç örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda aralarında örgüt lideri, yardımcıları ile üyelerinin de bulunduğu 13 kişi yakalandı.

Giriş Tarihi: 22.9.2013 10:43 Güncelleme Tarihi: 22.9.2013 13:55
Osmaniye Emniyet Müdürlüğü, ekipleri, son zamanlarda ülke genelinde ve Osmaniye merkezi ile diğer illerde artış gösteren özellikle semt pazarlarında alışveriş yapan yaşlı vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen "Yağma, nitelikli hırsızlık ve dolandırıcılık' olaylarını Adana'da ikamet eden bir şahıs tarafından kurulan ve 16 üyesi bulunan suç örgütünün gerçekleştirdiğini tespit etti.

Suç örgütünün, ülke genelinde özellikle semt pazarlarında alışveriş yapan ve üzerinde ziynet eşyası bulunan yaşlı vatandaşları kendilerine hedef seçtikleri, hedef şahıslara yaklaşarak babasının yakın bir tarihte vefat ettiğini, bu nedenle hayır dağıtacağını, tanıdığı herhangi bir fakir olup olmadığını sorarak halkın yoğun olduğu bölgeden daha tenha veya ara sokaklara götürdükleri, daha önceden hazırlamış oldukları, üste sarılı sahte 1 dolar bulunan gazete k'ğıtlarından oluşan kendilerince "Funda" tabir ettikleri mendili müştekinin önüne el çabukluğu ile attıkları, mendili yerden alarak müştekiye hitaben çok para ve altın bulduklarını söyledikleri sırada, kendilerini takip eden ikinci örgüt üyesinin şahısların yanına gelerek mendil içerisinde para ve altınlarını kaybettiğini, altınlarının boyalı olduğunu ve üzerlerinde bulunan altınları kontrol etmek istediğini söyleyerek, müştekinin üstünü kontrol ettiği sırada müştekiye ait altın yüzük, bilezik veya kolyelerini gerek zor kullanarak gerekse el çabukluğu ile alıp olay yerinden uzaklaştıkları anlaşıldı.

Suç örgütünün deşifre edilmesine yönelik, 20 Eylül 2013 günü Osmaniye merkezli Adana'da tespit edilen 12 ayrı adrese yapılan eş zamanlı operasyonda, aralarında örgüt lideri, yardımcıları ile üyelerinin de bulunduğu ve daha önceki ara yakalamalarla birlikte toplam 13 şüpheli şahıs yakalandı.

Yapılan operasyon kapsamında suç örgütü lideri Ömer D. (44) başka bir şahıs adına düzenlenmiş sahte kimlik ile birlikte yakalandı. Suç örgütü liderinin yapılan Ulusal Yargı Ağı Projesi Bilişim Sistemi sorgusunda, "Yağma, hırsızlık ve dolandırıcılık" suçlarından 27 değişik yakalama emri ile arandığı belirlendi.

Yapılan inceleme sonucunda suç örgütünün, ülke genelinde 64 vatandaşa yönelik "Yağma, nitelikli hırsızlık ve dolandırıcılık" suçlarını gerçekleştirdikleri, bu vatandaşlardan 47 adet altın bilezik, 3 adet altın kolye, 35 adet altın yüzük, 32 adet altın küpe, 1 adet altın künye, 1 adet gümüş yüzük, 1 adet altın kaplama saat, 5 adet cep telefonu ve 30 bin 560 TL nakit para elde ederek haksız menfaat temin ettikleri anlaşıldı.

Olayla ilgili yakalanan şüpheli şahıslar, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte liderlik yapmak, örgüte üye olmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde, yağma, dolandırıcılık ve nitelikli hırsızlık' suçlarından, Osmaniye Adliyesi'ne sevk edildi.

OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organize suç örgütüne darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN