Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mesele sadece kimyasal değil'

Türkiye'nin Suriye'nin kimyasal silahlardan temizlenmesinden memnun olduğunu belirten Gül "Ancak mesele sadece kimyasal değil" uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'nin kimyasal silahlardan temizlenmesinden memnun olacaklarını belirterek, "Suriye meselesi sadece kimyasal mesele değil. Kimyasal silah kullanılmasaydı o zaman Suriye'de olup bitenler normal olaylar mıydı?" dedi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları için geldiği New York'ta gazetecilerle bir araya gelen Gül, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasını yakından takip edeceklerini belirterek, şu mesajları verdi:
Türkiye-Suriye sınırındaki radikal gruplar bizim için büyük bir güvenlik tehdididir. Bu birinci derecede bizi ilgilendirir. Bu nedenle olaylar ilk başladığında bu günleri tahmin ederek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a sürekli uyarılarda bulunduk. Başında belki hiçbiri terörist ya da radikal değildi. Ama bu şartlar insanları o noktaya getirdi. Karıncayı ezmeyen insanlar öyle bir noktaya gelirki karşılıklı vahşetin içine girerler.
BM Genel Kurulu toplantılarında en ateşli konu Suriye olacak. Genel Kurul'a hitabımda da bu konuda önemli mesajlar vereceğim. Suriye konusu bütün ülkeler için önemli ancak neticeleri Türkiye'yi doğrudan ilgilendirdiği için söylediklerine en çok dikkat edilecek ülke Türkiye olacak.
Suriye'nin kimyasal silahlardan temizlenmesinden memnun olacağız. Ancak Suriye meselesi, kimyasal meselesi değil sadece. Kimyasal silah kullanmasalardı o zaman Suriye'de olup bitenler normal olaylar mıydı?
BM'deki çabaların gerçek bir temizliğe netice verip vermeyeceğini takip edeceğiz. Gerçek bir temizlik olmasını çok isteriz.
BM'deki görüşmelerden önce Lahey'de kimyasal silahlarla ilgili uzmanların, konunun çerçevesini tam olarak çizerek BM'ye göndermesi gerekir. Bunun muhakkak çok sıkı sıkıya, temizliğin yapılacağını garanti altına alan, eğer bu yapılmazsa muhakkak yaptırımı olan bir şekilde kaleme alınmış olması gerekir. Yoksa çok yanlış bir anlam çıkar ortaya. Zaten şu anda öyle bir anlam çıkmak üzere.

"İran'sız Suriye konuşulmaz"
(İran ve Fransa Cumhurbaşkanları ile yapacağı görüşme) İransız açıkçası Suriye meselelerini konuşmak çok gerçekçi değil. Fransa (BMGK) P5 ülkesi olarak Suriye ile tarihi ilişkileri açısından önemli.
(Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi adaylığı) Türkiye Güvenlik Konseyi'nde önemli işler yaptı. Bir çok olay Türkiye çevresinde geliştiği için Türkiye'nin tekrar orada bulunması yararlı olacak ve dünya barışına hizmet edecek.
(Ankara'da yaşanan terör saldırısı) Bu işlere katılanlar, nereden gelip nereden gittikleri devlet tarafından biliniyor. Gelip gittiği ülkeler de hemen bizimle işbirliğine geçtiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mesele sadece kimyasal değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN