Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'BÇG raporunu bugün olsa yine imzalarım'

Giriş Tarihi: 25.9.2013

28 Şubat davasında, dönemin Genelkurmay Harekât Daire Başkanı Çetin Doğan "BÇG faaliyetleri raporunda imzam var. Bu belgeyi imzalamak yasaları çiğnemekse, bugün yine imzalarım" dedi

Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasının 17. duruşmasında sanıklar bireysel savunmalarına devam etti. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir, sanık ve müşteki avukatların sorularını yanıtladı. Bir, Batı Çalışma Grubu'nda verilen emirleri yerine getirmeyen personelin askeri mahkemeye gönderilmesine dair "Sıralı komutanlar tarafından değerlendirilir ve gereği yapılır. Genelkurmay Başkanı'nın onayı da alınır" dedi. Bir, "Başı kapalı olanlarla ilgili işlem yapılması telkininde bulundunuz mu? Milli Eğitim Bakanlığı'na bir brifinginiz var mı?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi: "Brifingler basın da dahil, kurumlardan gelen talep üzerine, irtica konusunda, ihtiyaç doğrultusunda bilgilendirme maksadıyla yapılmıştır. Böyle sipesifik konularla ilgisi yok. Türk Silahlı Kuvvetleri eğer ülkede bir tehdit varsa bunu anlatır. Bu dönemde de irtica tehdidi vardı."

YASALARI ÇİĞNEMEYE HAZIRIM

Savunmasına geçilen dönemin Harekât Daire Başkanı Çetin Doğan, 4 Nisan 1997 tarihli BÇG'nin faaliyetleri konulu belgenin altında imzası olduğunu kaydetti. Doğan "Ben bu belgeyi bugün bile imzalarım, yasaları çiğnemekse bugün yine çiğnemeye hazırım. Hukuka aykırı bir şey yok" dedi. Doğan, belgeyi Karadayı'ya nasıl imzalattığını anlatırken, "Kibrit kutusunun üstünde orak çekiçler aranıyordu. Bugün Türk ulusunun yüzde 99.9'u Müslüman. İnançlı insanları tedirgin etmemeliyiz. Bizim üstünde durduğumuz dini ticaret olarak kullananlar, siyasi İslam için bayrak açanlar" dediğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'BÇG raporunu bugün olsa yine imzalarım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN